custom background color for joomla articles

Islamizacja Europy to mit czy realne zagrożenie, czy powinniśmy się czegoś obawiać? To temat delikatny i kontrowersyjny, ale bardzo aktualny w świetle ostatnich wydarzeń w redakcji tygodnika "Chalie Hebdo". O tym, kto na prawdę stoi za zamachami i czy zrzucanie zła na islamskich fundamentalistów nie jest tym, na co liczą terroryści, rozmawiają przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego Mohamed Adham Abd El Aal, dr Patrycja Sasnal z PISM oraz dziennikarz portalu Eurosilam dr Piotr Ślusarczyk. - To co się dzieje dzisiaj z religiami jest koszmarem - ocenił w pierwszej części programu Mohamed El Aal.

Goście Kamila Tureckiego spierali się o to, czy terroryzm jest tylko problemem muzułmanów. - To nie jest jedna grupa, bo jak popatrzymy na poprzedni wielki zamach przed "Charlie Hebdo", to był Breivik, który był chrześcijaninem - przekonywała dr Sasnal.

- Są badania, które mówią jednoznacznie: w 2013 roku w skali świata za 75 proc. ofiar zamachów odpowiadają wyznawcy islamu, to jest fakt - replikował dr Ślusarczyk. Jego zdaniem w ostatnich latach dokonała się istotna zmiana w postrzeganiu terroryzmu.

- W latach 70 i 80 ubiegłego wieku specjaliści mówili, że terroryzm miał wymiar nacjonalistyczny. Natomiast teraz jesteśmy w takim momencie historii, że ma on wymiar religijny (...). Wiele lat temu mówiono, że nie ma terroryzmu islamskiego. Dziś specjaliści od bezpieczeństwa mówią o tym, że jednak takie wydanie terroryzm ma - powiedział dr Ślusarczyk.

Mohamed Adham Abd El Aal zaznaczył, że trzeba dobrze rozumieć znaczenie słowa "islamski". - Nie ma terroryzmu chrześcijańskiego, nie ma terroryzmu judaistycznego i nie ma terroryzmu islamskiego. Są przestępcy z pewnych grup społecznych. Kiedy chrześcijanie mordowali się nawzajem w Wielkiej Brytanii, nikt nie mówił o "terrorystach chrześcijańskich". To co się dzieje dzisiaj z religiami jest koszmarem. Jeśli ktoś mówi, że "papież jest idiotą", to koszmar. Jeśli naprawdę wierzymy w Boga, to przestańmy mówić o terroryzmie religijnym.

Odpowiadając red. Ślusarczyk podkreślił, że z islamem jest wiele problemów, które do dziś nie zostały rozwiązane. - Są w Koranie "wersety miecza", oczekiwałem od polskich muzułmanów, że uznają te "wersety miecza" za wersety nieislamskie, albo za historyczne, ale nie zrobili tego - mówił. Zdaniem Ślusarczyka zamach w "Charlie Hebdo" był egzekucją i znacząco różnił się od tych dokonywanych w ubiegłym stuleciu w Europie.

- To był mord, przestępstwo, ale co to ma z islamem wspólnego? - pytał przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego. Zgodziła się z nim dr Sasnal. - Wszyscy wiemy co to było, wszyscy to potępiamy. Islam jest niezwykle plastyczny, jest prostą religią, która daje pięć prostych zasad. Islam jest na tyle różnorodny, że jest religią uniwersalną: socjalistycznej Algierii, ultrakonserwatywnej Arabii Saudyjskiej i neoliberalnego Egiptu.

- Istnieją tacy ludzie, którzy dosłownie interpretują słowa Koranu i to jest niebezpieczne - replikował dr Ślusarczyk. - Są w Koranie takie zapisy, które mogą usprawiedliwiać przemoc wobec niewiernych - dodał.

- Największa instytucja w świecie muzułmańskim potępiła zamachy jasno i oficjalnie (...). Wszyscy wielcy mufti w całym świecie arabskim natychmiast potępili i natychmiast się odcięli od tego. Pytanie kto uzbroił i wyszkolił Al-Kaidę? - mówił El Aal.

onet.pl

 

{jvotesystem poll=|41|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • Peterenlah
  • Вinarу oрtions + Bitсoin = $ 5000 per wеeк: http://mccpsy.faceb100.com/771853
  • Ноw tо earn оn investments in Сryptocurrеncу from $ 7279 pеr dау: http://qejwd.xtechspro.com/62f
  • Williamamire
  • BrianBes
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
Wezme slub z kobieta (20-30l). Jestem 30letnim mezczyzna z Pakis ...
stat4u