custom background color for joomla articles

We wtorek w Poznaniu odbędzie się dyskusja pt. "Wirus islamofobii" dotycząca nastrojów antymuzułmańskich w Europie i samej stolicy Wielkopolski. Do rozmowy nie zaproszono nikogo ze środowisk krytykujących islam.

Panel dyskusyjny odbędzie się 17 lutego o godz. 18 w Malarni – scenie kameralnej Teatru Polskiego. Organizatorem wydarzenia jest Pracownia Pytań Granicznych UAM. Jak czytamy, w zapowiedzi: „celem dyskusji będzie refleksja nad obecną falą antymuzułmańskiej ksenofobii i przemocy, która rozlewa się po różnych krajach Europy, nie omijając Polski, w tym także Poznania. W czasie spotkania dyskutanci zastanowią się nad genezą tego zjawiska, formami, które przyjmuje, a także sposobami, na jakie można mu przeciwdziałać. Kontekstem będą tutaj niedawne wydarzenia związane z atakiem na redakcję Charlie Hebdo w Paryżu, ale również kontrowersje wokół tezy o „zderzeniu cywilizacji”, spory dotyczące europejskiej tożsamości oraz napięcia społeczne spowodowane kryzysem ekonomicznym. W dyskusji pojawi się także pytanie o źródła postaw antyislamskich w Polsce, w której muzułmanie stanowią znikomą mniejszość mieszkańców i są grupą dobrze społecznie zintegrowaną”.

Uczestnikami panelu będą dr Monika Bobako (Pracownia Pytań Granicznych UAM), imam Youssef Chadid (Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe), Mateusz Chudziak (Instytut Wschodni UAM) oraz prof. Roman Wieruszewski (Poznańskie Centrum Praw Człowieka).

Żaden z uczestników panelu nie wywodzi się ze środowisk krytykujących islam, chociaż w Poznaniu funkcjonuje Polish League Defence – Polska Liga Obrony, która przed miesiącem nakleiła na Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym naklejki z napisem „Polska wolna od islamu”, przez co trzem członkom tej organizacji postawiono zarzut nawoływania do nienawiści na tle wyznaniowym oraz znieważenia miejsca kultu religijnego.

- Nie uważam, aby partnerem do dyskusji o zagrożeniach dla pewnej mniejszości były osoby, które to zagrożenie stwarzają. Przecież do dyskusji o antysemityzmie nie zaprasza się antysemity – przekonuje w rozmowie z Wirtualną Polską dr Monika Bobako z Pracowni Pytań Granicznych UAM, jedna z organizatorek panelu.

Sami członkowie Polish League Defence swoją akcję oklejenia centrum muzułmańskiego naklejkami uważają za pokojowe działanie.

- Mamy do tego prawo jako obywatele. W ten sposób dajemy do zrozumienia, że nie chcemy dopuścić do tego, co się obecnie dzieje w zachodniej Europie, gdzie muzułmanie uważają się lepszych od innych, a żarty z Mahometa kończą się zabijaniem rysowników. Jakoś podobne rysunki z Jezusem i Żydów nie sprawiły, że chrześcijanie i Żydzi zamierzali kogoś za nie zabić – wyjaśniał motywy akcji w rozmowie z Wirtualną Polską Dariusz Mazurek z Polish League Defence.

Dr Bobako wyjaśnia, że uczestnicy wtorkowej dyskusji będą rozmawiać nie o samym islamie jako religii, ale bardziej o tym, jak czują się muzułmanie, którym ktoś grozi śmiercią i jak my jako ich sąsiedzi powinniśmy w takich sytuacjach reagować.

wp.pl

 

{jvotesystem poll=|44|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • ufofafed
  • BrianNot
  • ohafalgevalus
  • ororiyujj
  • agxajuwagid
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
Wezme slub z kobieta (20-30l). Jestem 30letnim mezczyzna z Pakis ...
stat4u