custom background color for joomla articles

W tym roku w Cieśninie Sycylijskiej zginęło już 1500 osób. "Za tymi liczbami stoją historie prawdziwych ludzi i ich dramaty" - mówi Weronika Rokicka, koordynatorka kampanii Amnesty International Polska.

U wybrzeży Włoch zatonął kuter, na którym mogło być nawet 1000 osób, w tym od 50 dzieci i 200 kobiet. Dlaczego uchodźcy z Afryki muszą ryzykować życie, by dostać azyl? Kim są uchodźcy i dlaczego decydują się na tak ryzykowną przeprawę mówi Weronika Rokicka, koordynatorka kampanii Amnesty International Polska.

Ilu uchodźców zginęło w tym roku podczas próby dotarcia do Europy?

Weronika Rokicka, koordynatorka kampanii Amnesty International Polska: Tylko w tym roku zginęło lub uznano za zaginione 1500 osób, dla porównania w analogicznym okresie rok temu liczba wynosiła 17 osób. Ta pokazuje skalę problemu i pewną zmianę, bo do tej pory szmuglerzy nie decydowali się na przerzucanie ludzi o tej porze roku, „sezon” zaczynał się później. Szacuje się, że w krajach graniczących z Syrią przebywa obecnie niemal 4 mln syryjskich uchodźców. UNHCR wezwał do przesiedlenia 380 tysięcy uchodźców najpilniej potrzebujących pomocy, podczas gdy kraje UE zaoferowały przyjęcie 40 tysięcy.

Liczby nie oddają tragedii tych ludzi.

Weronika Rokicka: Zawsze podkreślam, że za liczbami stoją historie prawdziwych ludzi i ich dramaty, np. lekarz, który wraz z rodziną podjął próbę ucieczki z Syrii. Dziś mieszka z żoną w Szwajcarii, ale jego 4 córki utonęły podczas tego rejsu. Cena, którą zapłacili była ogromna.

Kim są uchodźcy z łodzi na Morzu Śródziemnym?

Weronika Rokicka: Według danych Frontexu 46 proc. Uratowanych w zeszłym roku to uchodźcy z Syrii i Erytrei oraz innych regionów objętych konfliktami: Iraku, Afganistanu, Somalii, Sudanu. Między 2012 a 2014 rokiem kraje Unii Europejskiej otrzymały prawie 190 tysięcy wniosków o nadanie statusu uchodźcy od obywateli Syrii, które znalazły się na terytorium kraju UE, w tej liczbie są osoby uratowane na Morzu Śródziemnym.

Kto organizuje przerzut uchodźców?

Weronika Rokicka: Przemytnicy z Libii, który na procederze zarabiają olbrzymie pieniądze. Ci ludzie wiedzą że mogą nie dopłynąć, mimo to decydują się na przeprawę przepełnioną, właściwie niezdolną do żeglugi łodzią. Koszt przeprawy waha się od 2 do 4,5 tysiąca euro, to często oszczędności życia całej rodziny.

Jak wytłumaczyć tak duży wzrost imigrantów z Afryki?

Weronika Rokicka: Po pierwsze winne są konflikty zbrojne, nie tylko Syria, ale także Irak, gdzie sytuacja pogorszyła się, gdy Państwo Islamskie przejęło kolejne terytoria. Ludzie wciąż uciekają z Sudanu, Somali, Erytrei. Po drugie, większa liczba ofiar śmiertelnych wynika z zakończenia programu „Mare Nostrum” prowadzonego przez Włochy do listopada 2014 r. Dzięki temu programowi ratowniczemu, którego budżet wynosił 9 mln euro miesięcznie, w wybrzeży Włoch w zeszłym roku udało się uratować 170 tysięcy ludzi. Służby ratownicze miały obowiązek traktowania wszystkich łodzi z uchodźcami jak zagrożonych zatonięciem. Włosi podpływali bardzo blisko wybrzeży Libii, dzięki czemu łodzie nie musiały wypływać daleko w morze i unikały zagrożenia.

Dlaczego nie kontynuowano programu skoro się sprawdzał?

Weronika Rokicka: We wcześniejszych latach, szczególnie w 2013 roku było kilka tragicznych zatonięć niedaleko Lampedusy. Martwe ciała zaginionych na morzu przypływały do wybrzeży Włoch, które z czasem zaczęły przypominać cmentarz dla uchodźców. Presja społeczna była duża i włoski rząd nie mógł już dłużej pozostawać bierny. Operację prowadził własnymi siłami. Po roku program zakończono, bo pomimo próśb Włoch Unia Europejska nie chciała go finansować.

Obecnie UE prowadzi program „Tryton”, który w przeciwieństwie do programu poszukiwawczo-ratowniczego „Mare Nostrum” skupia się na kontrolowaniu wybrzeża i wód morskich. Budżet programu jest też o 1/3 mniejszy niż poprzedni program (2,9 mln miesięcznie). Frontex tłumaczy, że w chwili zagrożenia ludzie zarówno straż morska, jak i prywatne statki muszą reagować.

Kraje unijne boją się napływu imigrantów, z drugiej strony nie można pozwolić, by uciekający przed wojną ludzie zostali bez pomocy. Czy w ogóle istnieje rozwiązanie tej sytuacji?

Weronika Rokicka: Przede wszystkim trzeba zwiększyć środki na operacje ratowniczo-poszukiwawcze, takie jak trwający już „Tryton”. Włosi bronią się przed przejęciem odpowiedzialności i chcą, aby Unia Europejska aktywniej włączyła się w pomoc uchodźcom. Argumentują, że imigranci nie chcą dostać się stricte do Włoch, ale do krajów UE.

Po drugie Europa musi przestać udawać, że nie dotyczą jej konflikty, które rozgrywają się poza jej granicami. Ci ludzie giną przy naszych granicach i to jest także nasza sprawa. Mimo to Europa nie spieszy się z otwarciem nowych dróg dotarcia do jej granic. Należy podkreślić, że o azyl mogą starać się jedynie ci, którzy znajdą się na terytorium jednego z unijnych krajów. Z danych wynika, że 57 proc. uratowanych to uchodźcy, którzy mają prawo do azylu. Imigranci zarobkowi, jeśli nie spełniają warunków, są deportowani do swoich krajów.

newsweek.pl

 

{jvotesystem poll=|59|}

Komentarze  

#1 Donny 2020-02-07 07:24
Thanks for some other magnificent article. Where else may anyone
get that type of information in such an ideal method of writing?
I have a presentation subsequent week, and I'm on the search for such information.

my site kā spēlēt hotbit tirdzniecība
konts: https://lv.lug-mueritz.de/naudas-konvertors/832/hotbit/
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • testdnk
  • jenniferao4
  • Hоw tо еarn оn investments in Cryptoсurrenсу frоm $ 7214 реr day: http://xldkyrcyb.75reign.com/d54ca0a53
  • Invest in Bitcoin аnd еarn frоm $ 3000 реr daу: http://yorwjbzr.bdlifgte.com/757ad8c4
  • Miguelweigo
As-salamu alejkum. Chętnie poznam muzułmanów ze Szczecina ora ...
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
stat4u