custom background color for joomla articles

50 tysięcy muzułmanów we Włoszech popiera tzw. Państwo Islamskie. Nikt nie kontroluje napływu wyznawców islamu do Włoch, a wśród tych, którzy już tam są, rosną zastępy fundamentalistów – pisze "Rzeczpospolita".

Druga co do wielkości gazeta Włoch, lewicowa "La Repubblica", od lat wspierająca politykę multi-kulti i umiarkowany islam, opublikowała sondaż wykonany wśród włoskich muzułmanów. Na tej podstawie dziennik z satysfakcją odnotował, że aż dziewięciu na dziesięciu mieszkających na półwyspie muzułmanów uważa kalifat i dżihadystów walczących w Syrii i Iraku za godnych potępienia terrorystów - informuje "Rzeczpospolita".

Gazeta skupia się jednak na skutku publikacji sondażu, który okazał się odwrotny do zamierzonego, ponieważ pozostałe media uderzyły na alarm. Znawcy problemu wskazali, że po pierwsze - badania prowadzono jedynie wśród członków organizacji islamskich działających we Włoszech, a więc wśród zazwyczaj umiarkowanych, osiadłych tu od lat muzułmanów, ludzi w miarę zintegrowanych z włoskim społeczeństwem i wtopionych w nie - czytamy.

Po drugie, wyniki sondażu okazały się porażające, ponieważ biorąc pod uwagę, że we Włoszech mieszka legalnie ponad 1,6 mln muzułmanów, to jeśli zdaniem 3,1 proc. badanych Państwo Islamskie stoi na straży prawdziwego islamu, oznacza to, że myśli tak aż 50 tys. włoskich muzułmanów. A kolejne 25 tys. (1,5 proc.) uważa, że Państwo Islamskie słusznie walczy o prawdziwie muzułmańskie wartości - pisze "Rzeczpospolita".

Co więcej, 76 proc. uważa, że cierpią prześladowania religijne, gdyż włoskie władze nie zezwalają na budowę odpowiedniej liczby meczetów. We Włoszech istnieje ich dziesięć (w tym największy w zachodnim świecie w Rzymie), 60 centrów kultury islamskiej z meczetami i co najmniej 600 improwizowanych "domów modlitwy", choć mówi się i o tysiącu, bo zliczyć ich nie sposób - czytamy.

Imamowie szerzyli nienawiść

Do kilku takich miejsc dotarli z ukrytą kamera włoscy dziennikarze arabskiego pochodzenia, udając wiernych. Okazało się, że imamowie szerzyli nienawiść do niewiernych, a szczególnie do Włochów - dowiadujemy się z "Rzeczpospolitej".

Po serii ostatnich zamachów bojówkarzy tzw. Państwa Islamskiego w Europie Włosi bardzo poważnie traktują również internetowe groźby fanatyków o rychłym ataku na Włochy i Watykan. Największy niepokój, pisze gazeta, wzbudza fakt, że wielu imigrantów, którzy przypłynęli do wybrzeży Włoch, nie zostało zarejestrowanych przez włoskie władze i... rozpłynęło się w powietrzu. Nikt nie wie gdzie są te osoby, ani co robią. Poza tym, jak alarmuje włoska prasa, pasażerowie statków zawijających z Tunezji na Sycylię (a także ich bagaże) praktycznie nie są kontrolowani - dodaje gazeta.

Jak dotąd do zamachów islamistów nie dochodziło we Włoszech, ale w ciągu ostatnich dziesięciu lat włoskim służbom udało się udaremnić aż 13 - czytamy.

Sami Włosi obawiają się islamskich przybyszy. Posługująca się antyimigranckimi hasłami Liga Północna zdobywa sobie coraz większe poparcie i jest w tej chwili najpopularniejszą partią włoskiej centroprawicy. Coraz częściej słychać, że skoro papież Franciszek tak kocha imigrantów, niech ich sobie weźmie do Watykanu - pisze "Rzeczpospolita".

interia.pl

 

{jvotesystem poll=|79|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • ohafalgevalus
  • ororiyujj
  • agxajuwagid
  • jeannievv18
  • BetrugsRuehrerVex
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
Wezme slub z kobieta (20-30l). Jestem 30letnim mezczyzna z Pakis ...
stat4u