custom background color for joomla articles

Ośrodek Kultury Muzułmańskiej przy Rondzie Zesłańców Syberyjskich na Ochocie został otwarty. Budowa trwała od 2010 roku i miała skończyć się już trzy lata temu. Jego najważniejszą częścią jest meczet, w Warszawie drugi po świątyni na Wilanowie.

Ośrodek Kultury Muzułmańskiej to nowa siedziba Ligi Muzułmańskiej w RP - jednej z dwóch największych, obok Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, zarejestrowanych w Polsce grup wyznawców islamu. Liga Muzułmańska w RP gromadzi najczęściej imigrantów z Bliskiego Wschodu i konwertytów - Polaków, którzy zdecydowali się na przyjęcie religii Mahometa w dorosłym życiu. Muzułmański Związek Religijny w RP jest natomiast przede wszystkim organizacją polskich Tatarów.

W Ośrodku Kultury Muzułmańskiej zlokalizowany jest drugi meczet w Warszawie. Pierwszy, prowadzony przez Muzułmański Związek Religijny w RP, został założony w 1993 r. przy ul. Wiertniczej na Wilanowie w zaadaptowanej willi mieszkalnej. Budynek OKM przy Rondzie Zesłańców Syberyjskich jest zdecydowanie większy, z wysokim na 18 metrów minaretem, licznymi salami do nauki i sklepem z żywnością orientalną.

Budowa meczetu rozpoczęła się w 2010 roku i początkowo miała zakończyć się przed ramadanem roku 2012. W międzyczasie napotykano jednak na liczne problemy, m. in. protesty mieszkańców na samym początku budowy. Inwestycji nie ułatwiły również kłopoty z kolejnymi wykonawcami, którzy bankrutowali (jak firma Azbud) i wycofywali się z projektu (jak Elektrobudowa SA).

Meczet pod ostrzałem na Reducie Ordona

Tajemniczym wydarzeniem było ostrzelanie budynku z broni pneumatycznej we wrześniu 2014 roku, gdy był on już praktycznie gotowy. O wydarzeniu informowała wówczas antyislamska organizacja Polska Liga Obrony, a informację potwierdziła Liga Muzułmańska w RP. Kontrowersje budziła również lokalizacja meczetu, od kiedy prace archeologiczne w 2011 roku potwierdziły, że na miejscu budowy znajdowała się tzw. Reduta Ordona, która została opisana przez Adama Mickiewicza w słynnym poemacie.

Do Ośrodka Kultury Muzułmańskiej może przyjść każdy. Zajęcia ruszą po zakończeniu ramadanu.

naszemiasto.pl

 

{jvotesystem poll=|80|}

Komentarze  

#2 ssx 2017-10-16 15:33
bracie byles w meczecie w Warszawie?

ssx
Cytować
#1 ahmed soszka 2017-09-11 16:20
bardzo dobrze
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • ohafalgevalus
  • ororiyujj
  • agxajuwagid
  • jeannievv18
  • BetrugsRuehrerVex
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
Wezme slub z kobieta (20-30l). Jestem 30letnim mezczyzna z Pakis ...
stat4u