custom background color for joomla articles

Kanadyjskie władze chcą, by muzułmanki podczas uroczystości nadania obywatelstwa zdejmowały nikab. Jedna oskarża Ottawę o rasizm.

Zunera Ishaq to pochodząca z Pakistanu muzułmanka, która otrzymała kanadyjski paszport. W lutym pozwała do sądu ministerstwo imigracji. Chodziło o przepis wymagający od świeżo upieczonych Kanadyjczyków odsłonięcia całej twarzy podczas składania przysięgi. Według Pakistanki, prawo to narusza jej wierzenia religijne. Wyrok sędziów był korzystny dla Ishaq. Sąd stwierdził, że zasada zmuszająca do odsłaniania twarzy jest bezprawna.

Wyrok spotkał się z ostrą krytyką rządzących Kanadą konserwatystów, którzy wnieśli apelację. Premier Kanady, Stephen Harper, stwierdził nawet, że ukrywanie twarzy w uroczystym momencie dołączenia do grona Kanadyjczyków jest „wysoce obraźliwe”.

Bardziej dosadnie wypowiedział się minister imigracji, Chris Alexander. – Kiedy stajesz się obywatelem, nie oznacza to, że możesz ustalać zasady. Przepisy odnoszą się do wszystkich jednakowo. Nikt nie może przyjechać sobie do Kanady i na podstawie własnego widzimisię decydować, które odnoszą się akurat do niego – stwierdził. W odwołaniu od wyroku wskazano także, że Ishaq będąc już w Kanadzie nie miała problemów z odsłanianiem twarzy. Świadczą o tym jej zdjęcia do dokumentów prawa jazdy i legitymacji ubezpieczenia zdrowotnego.

Pakistanka broni się, że wcale nie chodzi jej o to, że nie chce zdejmować burki, tylko o sam fakt, że jest do tego zmuszana prawem. Jej stanowisko poparł rząd prowincji Ontario, w której leży Toronto – według ONZ najbardziej zróżnicowane etnicznie i narodowościowo miasto świata. Zdaniem władz Ontario przepis nie szanuje odmienności religijnych i kulturowych wszystkich Kanadyjczyków.

Batalia o jego zniesienie zaostrzyła się po tym, jak wyszło na jaw, że Ishaq nie jest jedyną kobietą, która protestuje. Na scenie pojawiła się Maiia Mykolayivna Zaafrane, mieszkająca w Montrealu, drugim największym mieście Kanady. Wniosła skargę do Kanadyjskiej Komisji Praw Człowieka, twierdząc, że zakaz noszenia nikabu jest pogwałceniem praw człowieka.

Oprócz rozstrzygnięcia kwestii religijno-prawnych sędziowie będą musieli skonfrontować się z kanadyjską opinią publiczną. Według sondaży większość Kanadyjczyków popiera bowiem nakaz odsłaniania twarzy w czasie składania przysięgi na wierność krajowi.

newsweek.pl

 

{jvotesystem poll=|107|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • ufofafed
  • BrianNot
  • ohafalgevalus
  • ororiyujj
  • agxajuwagid
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
Wezme slub z kobieta (20-30l). Jestem 30letnim mezczyzna z Pakis ...
stat4u