custom background color for joomla articles

Iran został po raz pierwszy zaproszony na międzynarodowe rozmowy ws. Syrii - informuje AP, powołując się na osobistości oficjalne USA, które zastrzegły sobie anonimowość. AP podkreśla, że jest to zwrot w strategii Waszyngtonu i jego sojuszników.

Iran nie odpowiedział jeszcze na to zaproszenie przekazane przez Rosję - odnotowuje AP, nie podając szczegółów. Kolejna runda rozmów ws. Syrii rozpoczyna się w tym tygodniu w Wiedniu; wezmą w niej udział szefowie dyplomacji USA i Rosji - John Kerry i Siergiej Ławrow - oraz kilku wysokich rangą dyplomatów z państw europejskich i arabskich.

Rosyjskie MSZ poinformowało, że Ławrow i minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif omawiali we wtorek przez telefon możliwości rozwiązania kryzysu syryjskiego. Podczas rozmowy podkreślono, że należy pilnie podjąć działania mające na celu poprawę dialogu politycznego w Syrii i że wszystkie główne kraje regionu powinny być zaangażowane w ten proces.

Rozmowy o Syrii

Rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby oświadczył, że oczekuje się, iż Iran zostanie zaproszony do udziału w wielostronnych rozmowach w piątek, których celem będzie przedyskutowanie konfliktu w Syrii. Chodzi o znalezienie ram transformacji politycznej w Damaszku.

Kirby dodał, że Kerry przybędzie do Wiednia na te rozmowy, a następnie uda się do Azji Środkowej na dwustronne i wielostronne rozmowy z szefami dyplomacji państw tego regionu.

Według rzecznika oczekuje się, że w rozmowach nt. Syrii weźmie udział kilkanaście państw; państwa te mają nadzieję na osiągnięcie w końcu porozumienia w sprawie "wielostronnych ram pomyślnej transformacji politycznej w Syrii". Transformacja ta ma doprowadzić do powstania rządu, "któremu nie będzie przewodził Baszar el-Asad" - powiedział Kirby.

AP pisze, że Waszyngton oferuje Teheranowi miejsce przy stole rokowań po zakulisowych negocjacjach, zwłaszcza z regionalnym rywalem Iranu - Arabią Saudyjską.

USA podjęło ryzyko

Zdaniem AP Stany Zjednoczone podejmują ryzyko, zapraszając Teheran do tych rozmów. Iran wspiera reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, "walcząc ramię w ramię z syryjską armią". Agencja nie wyklucza, że syryjska opozycja sprzeciwi się włączaniu Teheranu do rozmów o tym, jak powinna wyglądać Syria "poasadowska".

Z drugiej strony - przyznaje AP - wszelkie dotychczasowe międzynarodowe wysiłki mediacyjne nie doprowadziły do wstrzymania walk w Syrii. Agencja pisze, że "Kerry próbuje zjednoczyć wszystkie strony mające wpływy w tym arabskim kraju (Syrii) wokół wspólnej wizji pokojowej, świeckiej i pluralistycznej Syrii, rządzonej za zgodą jej narodu".

AP zwraca uwagę, że nie ma pewności, czy Iran weźmie udział w tych rozmowach.

USA i ich partnerzy mówią, że Asad może uczestniczyć w "transformacji politycznej", ale będzie musiał ustąpić pod koniec tego procesu. Rosja i Iran odrzucają takie podejście.

Według AP Arabia Saudyjska najbardziej sprzeciwiała się udziałowi Iranu w rozmowach nt. Syrii, ale ostatecznie Saudyjczycy ustąpili "po dłuższej dyskusji", jak twierdzą wspomniane źródła amerykańskie.

interia.pl

 

{jvotesystem poll=|128|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • Invеst $ 5,000 in Вitсoin mining оnce аnd gеt $ 70,000 рassivе inсomе рer month http://ablvlrw.grupocelebreeventos.com/382
  • Brianloolf
  • marlaak1
  • lesterhc16
  • yanaromkina
Witam mam 18 lat jestem chłopakiem. Szukam muzułmanki, której będ ...
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
stat4u