custom background color for joomla articles

Francuskie myśliwce bombardujące dokonały w niedzielę wieczorem zmasowanego ataku na umocniony bastion Państwa Islamskiego (IS) w mieście Ar-Rakka na północy Syrii - poinformowało francuskie ministerstwo obrony.

Według komunikatu ministerstwa w ataku uczestniczyło 12 maszyn, w tym 10 myśliwców bombardujących, które zrzuciły ok. 20 bomb. Samoloty wystartowały ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jordanii.

Zniszczono ośrodek dowodzenia, centrum rekrutacji dżihadystów, skład amunicji i ośrodek szkoleniowy.

"Bezlitosna odpowiedź" na zamachy w Paryżu

Nalotu dokonano w koordynacji z siłami USA po dwóch dniach od skoordynowanych ataków terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 129 osób a ponad 350 zostało rannych.

Prezydent Francji Francois Hollande określił te ataki jako "akt wojenny" i zapowiedział "bezlitosną odpowiedź".
Wzmocniona współpraca Francji i USA

Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian i jego amerykański odpowiednik Ashton Carter uzgodnili w niedzielę w rozmowie telefonicznej konkretne środki w celu zintensyfikowania współpracy wojskowej obu krajów przeciwko Państwu Islamskiemu - podał Pentagon.

Rzecznik Pentagonu dodał w komunikacie, że obaj ministrowie rozmawiali już po raz drugi od piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu, ale nie podał dalszych szczegółów.

Biały Dom ogłosił natomiast, że dwa kraje pogłębią wymianę danych wywiadowczych.

Na marginesie szczytu G20 w Antalyi zastępca amerykańskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes powiedział, że w nadchodzących dniach i tygodniach USA i Francja zintensyfikują naloty na cele Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku.

"Jest jasne, że nastąpi intensyfikacja naszych wysiłków" - powiedział Rhodes cytowany przez Reutersa.

Do przeprowadzonych w piątek w Paryżu zamachów terrorystycznych przyznało się Państwo Islamskie. Francja od września prowadzi własne naloty przeciwko celom IS w Syrii i Iraku.

"Z Francją postawiliśmy sprawę jasno, że będziemy stali ramię w ramię w odpowiedzi, jakiej ona udzieli. Francja już bierze udział w naszej operacji w Iraku i Syrii. Jest jasne, że teraz chce wzmóc wysiłki" - dodał Rhodes.
Atak na sojuszników NATO

Z kolei AFP uwypukla wypowiedź Rhodesa dla CNN o tym, że Stany Zjednoczone są gotowe zaakceptować ewentualne przywołanie przez Francję art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi o tym, że atak na jeden kraj NATO stanowi atak na wszystkich sojuszników.

5 listopada Francja ogłosiła, że skierowała swój okręt flagowy Charles de Gaulle, lotniskowiec o napędzie atomowym, na wody Zatoki Perskiej, by wzmocnić francuski potencjał wojskowy w regionie.

interia.pl

 

{jvotesystem poll=|138|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • Peterenlah
  • Вinarу oрtions + Bitсoin = $ 5000 per wеeк: http://mccpsy.faceb100.com/771853
  • Ноw tо earn оn investments in Сryptocurrеncу from $ 7279 pеr dау: http://qejwd.xtechspro.com/62f
  • Williamamire
  • BrianBes
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
Wezme slub z kobieta (20-30l). Jestem 30letnim mezczyzna z Pakis ...
stat4u