custom background color for joomla articles

Rosja i Chiny stosują najgorsze od kilkudziesięciu lat represje wobec organizacji obywatelskich, a wysiłki podejmowane przez UE w obliczu kryzysu migracyjnego zagrażają fundamentalnym wartościom Wspólnoty - ostrzega w najnowszym raporcie Human Rights Watch.

HRW podkreśla, że choć w 659-stronicowym raporcie dużo miejsca poświęca sytuacji panującej w Chinach i Rosji, to na szykany narażeni są również obrońcy praw człowieka w wielu innych krajach, m.in. w Etiopii, Kenii, Sudanie, RPA, Izraelu i Turcji. Na potrzeby dokumentu opublikowanego w środę w Stambule przeanalizowano przestrzeganie praw człowieka w ponad 90 krajach.

"W Chinach i Rosji władze zawarły niepisany pakt z obywatelami: 'Zapewnimy wam większy dobrobyt, jeśli pozwolicie nam rządzić bez rozliczania (z podejmowanych decyzji)'" - powiedział dyrektor HRW Kenneth Roth na konferencji prasowej. "Wraz z pogarszającą się kondycją gospodarki (władze Chin i Rosji coraz bardziej) obawiają się reakcji społeczeństwa. W Rosji i Chinach jesteśmy świadkami represji niewidzianych od pokolenia" - podkreślił.

Jako przykład takich represyjnych działań Roth podał, że w Rosji obowiązują przepisy utrudniające działalność organizacjom pozarządowym finansowanym z zagranicy, a w Chinach władze utrudniają obrońcom praw człowieka zrzeszanie się oraz grożą im więzieniem na mocy arbitralnie stosowanych przepisów antyterrorystycznych.

Zdaniem szefa HRW jest to częściowo spowodowane rosnącą popularnością mediów społecznościowych wśród obywateli. "Jeśli ktoś jest autokratą, to najbardziej boi się, że zobaczy na ulicach protestujących przeciw niemu obywateli. (Tymczasem) media społecznościowe niezwykle trudno jest kontrolować" - podkreślił Roth.

Chiny odrzucają wszelkie zarzuty o łamanie praw człowieka, deklarując, że są państwem prawa i sprzeciwiają się jakimkolwiek zewnętrznym ingerencjom w swoje wewnętrzne sprawy. Z kolei prezydent Władimir Putin wielokrotnie mówił, że nie pozwoli Zachodowi na wykorzystywanie organizacji pozarządowych do podsycania niepokojów w Rosji, sugerując, że działalność takich instytucji jest nieraz motywowana politycznie i obliczona na rozsadzenie stworzonego przez niego systemu politycznego.

UE i USA potępione za "rażącą islamofobię"

W swym raporcie HRW pisze też o sytuacji panującej w Europie w związku z niesłabnącym od miesięcy kryzysem migracyjnym. Wyraża obawę, że napływ do Europy uchodźców z Syrii i innych krajów zbiegł się w czasie ze wzrostem notowań populistycznych, antyislamskich partii politycznych. "Kryzys uchodźczy zagraża otwartości Unii Europejskiej, ale także jej fundamentalnym wartościom. Uważamy, że społeczna reakcja na uchodźców jest w dużej mierze rezultatem chaotyczności, jaką dotychczas charakteryzował się ich napływ (na kontynent)" - ocenił Roth.

Szef HRW potępił UE i USA za "rażącą islamofobię i bezwstydne demonizowanie uchodźców", co tworzy "podziały i wrogość, które werbownicy organizacji terrorystycznych uwielbiają wykorzystywać". Politycy w Brukseli i Waszyngtonie posługują się argumentem o zagrożeniu zamachami, by rozszerzać uprawnienia sił bezpieczeństwa, w tym do prowadzenia masowej inwigilacji - dodał Roth.

Jak podkreślił, gdyby kraje UE porozumiały się w sprawie relokacji około miliona uchodźców, którzy w 2015 roku przeprawili się do Europy przez Morze Śródziemne, to stanowiliby oni tylko 0,2 proc. całej ludności UE.

Według HRW skupiona na kryzysie migracyjnym UE zaniedbuje inne ważne sprawy, np. konflikt zbrojny w Turcji między siłami rządowymi a kurdyjskimi bojownikami oraz represje stosowane w tym kraju wobec wykładowców akademickich, polityków i dziennikarzy oskarżających prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o autorytarne tendencje. Erdogan zapowiedział, że walka będzie trwała, dopóki Turcja nie zostanie "oczyszczona" z bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). PKK jest przez Ankarę, USA i UE uważana za organizację terrorystyczną.

"Społeczność międzynarodowa musi niezwłocznie zabrać głos (w tych sprawach). Niestety UE jest tak skupiona na zaangażowaniu Turcji w zażegnanie kryzysu migracyjnego, że stosunkowo niewiele uwagi poświęca stosowanym tam obecnie represjom" - zaznaczył dyrektor Roth.

HRW pisze w raporcie również o Brazylii, gdzie policja dopuszcza się przemocy (w 2014 roku policjanci popełnili ponad 3 tys. zabójstw, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej), a w przepełnionych i źle strzeżonych więzieniach osadzonym grożą "tortury i złe traktowanie". Według ONZ w brazylijskich zakładach karnych przebywa ponad 600 tys. ludzi, czyli o 61 proc. więcej niż oficjalnie dozwolone.

HRW zwraca też uwagę, że mniej więcej jedna na trzy dziewczynki w krajach rozwijających się wychodzi za mąż przed ukończeniem 18. roku życia, a ponad milion dzieci na świecie znajduje się w więzieniach.

interia.pl

 

{jvotesystem poll=|161|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • Invеst $ 5,000 in Вitсoin mining оnce аnd gеt $ 70,000 рassivе inсomе рer month http://ablvlrw.grupocelebreeventos.com/382
  • Brianloolf
  • marlaak1
  • lesterhc16
  • yanaromkina
Witam mam 18 lat jestem chłopakiem. Szukam muzułmanki, której będ ...
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
stat4u