custom background color for joomla articles

"Ja też dziś dostaję pogróżki w internecie. Słyszę, że zdradziłem dla Zachodu prawdziwy islam. Ale obawiam się też reakcji belgijskiej ludności na to, co się stało. Bo przecież oni zabijali w naszym imieniu i teraz wszyscy za to zapłacimy. Jest mi wstyd, nie chcę wyjść na dwór" - mówi w rozmowie z "Rz" imam Wielkiego Meczetu w Brukseli. Na prośbę rodziny rozmawia z młodymi radykałami.

Według Mohameda Galaye Ndiaye, większość udaje mu się odciągnąć od środowisk skrajnie radykalnych. Jak mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą", to często ludzie, którzy w ogóle nie znają podstaw swojej religii.

"Oni przecież urodzili się tu, w Belgii. A informację o islamie, zdeformowanym, czerpią z sieci społecznościowych. Nasz meczet, główny w Brukseli, jest znany z umiaru, kieruje się tym, co w islamie nazywa się sprawiedliwym środkiem. Ale już kilka lat temu w belgijskim islamie nastąpił rozłam, są radykalne meczety, które w ogóle nie są kontrolowane przez państwo" - mówi duchowny.

Powodów, które pchają ich w stronę radykalnych środowisk jest przynajmniej kilka. Jak wylicza imam, to między innymi rozpad rodziny, zagrożenie bezrobociem, "i w końcu stoczenie się tych ludzi ku przestępczości".

"Obiecuje się im, że cała ich wina zostanie zmyta, że pójdą do nieba, jeśli włączą się do dżihadu, zaczną zabijać ludzi" - mówi Mohamed Galaye Ndiaye.

Zdaniem duchownego, większość z kilkuset radykałów, z którymi rozmawiał, udało się "uratować". Ale jak podkreśla imam z Brukseli, są w stolicy Belgii meczety, w których głosi się radykalne poglądy. Takie świątynie pozostają "poza wszelką kontrolą władz".

"A dopóki przesłanie nienawiści nie zostanie zakazane, przekleństwo terroryzmu nie zniknie" - ocenia.

W wyniku wtorkowych ataków w Brukseli zginęło co najmniej 30 osób, ponad 200 zostało rannych. Policji do tej pory nie udało się zatrzymać mężczyzny, który chciał - jako trzeci - wysadzić się na lotnisku Zaventem.

tokfm.pl

 

{jvotesystem poll=|173|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • ohafalgevalus
  • ororiyujj
  • agxajuwagid
  • jeannievv18
  • BetrugsRuehrerVex
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
Wezme slub z kobieta (20-30l). Jestem 30letnim mezczyzna z Pakis ...
stat4u