custom background color for joomla articles

- Najczęstszymi ofiarami terroryzmu są muzułmanie - pokazuje statystyka
- Obywatele tylko pięciu państw muzułmańskich stanowią prawie 80 procent wszystkich ofiar
- Z roku na rok zagrożenie terroryzmem rozszerza się na całym świecie

Krwawe zamachy w Brukseli - przeprowadzone zaledwie cztery miesiące po szokujących atakach w Paryżu - ponownie stały się przyczynkiem do dyskusji o wojnie prowadzonej przez islamskich fundamentalistów przeciwko Zachodowi. I choć jest to niezaprzeczalna prawda, świat zachodni nie jest jedynym wrogiem terrorystów. Co więcej, jak pokazują statystyki, znacznie częstszym celem zamachów przeprowadzanych przez dżihadystów są państwa muzułmańskie, a najczęstszymi ich ofiarami - sami muzułmanie.

To, jak rozkładają się proporcje, pokazuje opublikowany pod koniec ubiegłego roku raport Global Terrorism Index, oceniający stopień zagrożenia terroryzmem dla każdego państwa. Metodologia jest prosta: na wynik składają się liczba przeprowadzonych zamachów, liczba ofiar, które pochłonęły oraz stopień zniszczeń. Mimo że w ubiegłym roku w Europie mieliśmy do czynienia z czterema atakami terrorystów, podczas których zginęło 160 osób, w czołówce rankingu nie ma żadnego państwa zachodniego. Zdecydowanie bardziej zagrożone terroryzmem są państwa Bliskiego Wschodu, szczególnie te, które były celem zachodnich interwencji: Irak i Afganistan i w których do dziś toczy się wojna. W Iraku sprawcami zdecydowanej większości ataków jest Państwo Islamskie, które nie tylko kontroluje część terytorium kraju i toczy z irackim rządem regularną wojnę, ale stosuje także typowo terrorystyczne metody. W Afganistanie, choć Państwo Islamskie zyskuje tam coraz większe wpływy, sprawcami zamachów byli głównie Talibowie, którzy prowadzą partyzancką wojnę z rządem w Kabulu już od 15 lat. Obok ISIS, autorami najkrwawszych ataków byli ekstremiści z Boko Haram, działający głównie w zdominowanej przez muzułmanów północnej Nigerii. Akty terroryzmu w tylko tych trzech państwach odpowiadają za niemal dwie trzecie wszystkich ofiar terrorystów w 2014 roku.

Mimo że dane użyte przez autorów raportu pochodzą z 2014 roku (zbiorcze, globalne dane z późniejszych lat nie są jeszcze dostępne) to nic nie wskazuje na to, by czołówka zestawienia miała się znacznie zmienić. Tylko w tym roku w Iraku doszło już do 6 zamachów terrorystycznych (głównie przeprowadzonych przez zamachowców-samobójców), podczas których zginęło ponad 600 osób. Jednym z państw, w których w ciągu ostatnich dwóch lat sytuacja diametralnie się zmieniła jest Turcja, będąca obiektem ataków (jeśli wierzyć władzom w Ankarze) zarówno terrorystów ISIS, jak i grup kurdyjskich. Zaledwie dwa dni przed zamachem w Brukseli, obiektem ataku dżihadystów był Stambuł. A i tak był to już piąty zamach w Turcji od początku tego roku. W największym z nich, ataku bombowym w Ankarze, zginęło 37 osób.

Co ciekawe, w ciągu ostatniej dekady, głównym źródłem terroryzmu w świecie zachodnim nie był radykalny islam, lecz polityczne ekstremizmy, głównie związane z ruchami separatystycznymi i nacjonalistycznymi. To jednak szybko się zmienia, a perspektywy dla Europy są ponure. Jest to szczególnie związane z powrotami europejskich bojowników z walk w Syrii i Iraku. Co znaczące, Belgia i Francja - kraje w których dochodziło ostatnio do zamachów - to równocześnie państwa, które "wysłały" na Bliski Wschód najwięcej swoich obywateli w przeliczeniu per capita (trzecia w tej kategorii, Dania, również była celem ataku terrorystów w ubiegłym roku).

Innym regionem narażonym na zwiększone zagrożenie terroryzmem w przyszłości są kraje Maghrebu. One też są, ze względu m.in. na szerokie bezrobocie, są szczególnie bogatym źródłem rekrutów dla ruchów dżihadystycznych. O niebezpieczeństwie ze strony radykałów przekonała się Tunezja, która w ubiegłym roku była miejscem dwóch krwawych zamachów. Coraz większą aktywność ISIS widać także w Egipcie. Natomiast Libia wyrosła na drugą najważniejszą bazę dla Państwa Islamskiego poza Lewantem.

Wniosek jest jeden: jak pokazują statystyki, terroryzm jest zjawiskiem coraz bardziej globalnym i niemal każdego roku pociąga za sobą coraz więcej ofiar. W roku 2014 za sprawą aktów terroru zginęło ponad 32 tysiące ludzi - niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej (18 tys.). Co więcej, liczba państw doświadczających terroryzmu z każdym rokiem rośnie. Celami zamachów terrorystycznych była prawie połowa krajów świata.

wp.pl

 

{jvotesystem poll=|174|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • PORNOgov
  • Peterenlah
  • Вinarу oрtions + Bitсoin = $ 5000 per wеeк: http://mccpsy.faceb100.com/771853
  • Ноw tо earn оn investments in Сryptocurrеncу from $ 7279 pеr dау: http://qejwd.xtechspro.com/62f
  • Williamamire
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
Wezme slub z kobieta (20-30l). Jestem 30letnim mezczyzna z Pakis ...
stat4u