custom background color for joomla articles

Terroryści wierzą, że wysadzając się w samobójczych zamachach staną się szahidami, czyli męczennikami umierającymi za wiarę, za co po śmierci otrzymają nagrodę w raju. Czy ich przewidywania są słuszne? Imam Youssef Chadid z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu w rozmowie z Wirtualną Polską wyjaśnia, co naprawdę czeka po śmierci dusze islamistów ginących w samobójczych zamachach.

wp: Wielu Europejczyków po wtorkowych zamachach w Brukseli, kieruje pod adresem islamu zarzuty, że jest to religia, która rodzi terrorystów.

- Są one bezpodstawne dlatego, że islam niczemu nie jest winny. Proszę zobaczyć, co naprawdę produkuje terroryzm. W mojej ocenie prawdziwym powodem jest imperializm.


wp: Co pan sugeruje?

- Region z którego pochodzą zamachowcy był kiedyś stabilny. Sytuacja zmieniła się za sprawą państw zachodnich, które wtargnęły na te ziemie, aby wydobywać ropę i budować wojskowe bazy. Kraje te doprowadziły do destabilizacji regionu. Dzięki temu wzrosła rola ugrupowań terrorystycznych, które wykorzystują islam do celów politycznych. Gdyby w tych regionach religią dominującą było chrześcijaństwo, to mogłoby ono podzielić ten sam los. Islam jest nastawiony pokojowo. Nie zachęca do zabijania ludzi.

wp: W Koranie są fragmenty, z których wynika coś wprost przeciwnego. Oto przykład: "zabijajcie ich, gdziekolwiek ich spotkacie, i wypędzajcie ich, skąd oni was wypędzili".

- Są różne interpretacje Koranu. Naszym problemem jest dziś to, że każdy robi to samodzielnie, w oderwaniu od nauczania islamu. To duży błąd. Przytoczony fragment nie nakazuje zabijać każdego. Wynika z niego, że jeśli muzułmanin jest atakowany, to powinien się bronić. Proszę pamiętać, że nasza religia jest defensywna, a nie ofensywna. ISIS wykorzystuje Koran do tworzenia własnej ideologii, którą promują później również zachodnie media. W radiu czy telewizji nie mówi się o prawdziwym, umiarkowanym islamie, jaki wyznaje większość muzułmanów, czyli ponad miliard ludzi na całym świecie. Propaguje się natomiast wersję ISIS, którą wyznaje jedynie kilka tysięcy osób. Jest mi bardzo przykro z tego powodu. Islam jest religią pokojową i nakazuje szanować każdego człowieka.

wp: Wielu Polaków ma pewne wątpliwości odnośnie tego szacunku. W Koranie jest napisane, że muzułmanin nie powinien przyjaźnić się z niewiernym, a osoba, która tak uczyni nie ma nic wspólnego z Bogiem.

- W tym przypadku chodzi o wrogów, którzy nas atakują. Jeśli ktoś chce zabrać moje dzieci to muszę się bronić. Islam nie mówi, siedź w domu i czekaj na cuda, tylko nakazuje odpowiadać na zagrożenie. Gdyby Polska była atakowana, to podejrzewam, że stanąłby pan w jej obronie, a nie pozostawał biernym w obawie, że przez kogoś zostanie nazwany terrorysta. W takiej sytuacji każdy wyjdzie na ulicę i będzie walczył z wrogiem.

wp: Zgodnie z religią chrześcijańską, nawet wrogom należy okazywać miłosierdzie. Zabicie drugiego człowieka jest najcięższym grzechem, za popełnienie którego grozi piekło.

- W islamie jest tak samo. Ten kto zabije drugą osobę jest najgorszym człowiekiem. Nie ma różnicy, czy ofiarą jest muzułmanin, chrześcijanin czy żyd. Wszyscy mamy jednego Boga i wspólnego ojca, czyli Adama. Za pozbawienie drugiego człowieka życia grozi piekło.

wp: Terroryści wierzą, że zabijając chrześcijan walczą z "niewiernymi", w zamian za co otrzymają nagrodę w postaci życia w raju. Zgodnie z nauczaniem islamu, takie osoby rzeczywiście stają się szahidami?

- Według proroka szahidem, czyli męczennikiem, jest osoba, która zginęła w obronie napadniętej przez wroga ojczyzny. Mahomet mówił jednak o tym, że nawet w czasie wojny, kiedy jesteśmy atakowani, nie wolno zabijać kobiet, dzieci, osób starszych i innych cywilów. ISIS tymczasem morduje niewinnych ludzi.

wp: Gdzie w takim razie trafią po śmierci dusze terrorystów?

- Nie mam wątpliwości. Muzułmanie z ISIS, którzy dopuszczają się zamachów terrorystycznych i zabijają niewinnych ludzi nie mogą liczyć na żadną nagrodę. Jestem pewien, że wojownicy ci pójdą do piekła. Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy dlatego, że islam nie jest promowany na świecie. Przedstawia się go jako religię nienawiści, prymitywną i pełną złych emocji. Oceniając muzułmanów na podstawie działalności ISIS, to tak jakby oskarżyć kulturę chrześcijańską o Hitlera i Holocaust.

wp: Hitler i osoby, które doprowadziły do Holocaustu postępowały niezgodnie z Ewangelią, która wzywa do miłosierdzia. W Koranie są natomiast wersy, które nakazują zabijać i walczyć z wrogami, co ISIS bierze sobie głęboko do serca, o czym świadczy działalność jego wojowników.

- Ale nakazywały one zabijać niewinnych ludzi, jak Żydzi czy Romowie. Dzielono ludzi na tych lepszej i gorszej kategorii. Jestem pewien, że taka ideologia jeszcze kiedyś wróci i muzułmanie będą atakowani. Ostatnio na przykład znany polski podróżnik Wojciech Cejrowski napisał bulwersujący post. Stwierdził, że należy zamknąć wszystkie meczety i wysiedlić muzułmanów. Myślałem, że jest to wykształcona i rozsądna osoba. Ten wpis pokazuje, że niektórzy zaczynają traktować nas jak drugą kategorię ludzi.

wp: To jeszcze na koniec chciałem pana zapytać, jak skutecznie walczyć z terroryzmem?

- Trzeba promować prawdziwy islam, ten umiarkowany. Po drugie należy pomagać organizacjom, które się tym zajmują. Do tego należy inwestować w edukację muzułmanów, ponieważ w naszych krajach żyje ponad 50 proc. analfabetów. Nie należy natomiast zajmować się produkowaniem broni, by później sprzedać ją terrorystom. Należy uświadamiać społeczeństwo, że muzułmanie są normalnymi ludźmi, których należy szanować, jak wyznawców innych religii. Musimy się wzajemnie szanować i wspólnie budować pokój na świecie. Muzułmanie mieszkający w Polsce potępiają zamachy terrorystyczne, do których ostatnio doszło i solidaryzują się z narodem belgijskim. Apelujemy jednocześnie o to, aby nie utożsamiać terroryzmu z religią islamską. W naszej wspólnocie każdego dnia modlimy się o pokój na świecie.

wp.pl

 

{jvotesystem poll=|175|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • ufofafed
  • BrianNot
  • ohafalgevalus
  • ororiyujj
  • agxajuwagid
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
Wezme slub z kobieta (20-30l). Jestem 30letnim mezczyzna z Pakis ...
stat4u