custom background color for joomla articles

Prezydent Barack Obama poruszył sprawę łamania praw człowieka w Arabii Saudyjskiej podczas spotkania z królem Salmanem w środę – pisze agencja Reutera. Jej zdaniem kwestia ta nie będzie przedmiotem rozmów w ramach Rady Współpracy Zatoki Perskiej w czwartek.

"Konflikty zbrojne, które wstrząsają regionem, odsuwają kwestię praw człowieka na drugi plan" - twierdzi agencja, przypominając, że w zgodnej ocenie przywódców krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC): Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Kataru, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu to właśnie prezydent Obama niesie odpowiedzialność za wycofanie się Stanów Zjednoczonych z tej części świata. Wysiłki Obamy na rzecz uregulowania relacji USA z Iranem "umożliwiły Teheranowi odgrywanie bardziej aktywnej roli w walce o wpływy w regionie".

Państwa zrzeszone w GCC to, za wyjątkiem Omanu, monarchie sunnickie, które widzą szyicki Iran jako zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego i uważają, że zaangażowanie Teheranu w konflikty w Iraku, Syrii, Libanie i Jemenie pogłębia podziały wśród państw regionu.

Współpraca wojskowa Waszyngtonu z krajami arabskimi

Agencja AFP zwraca w swym komentarzu uwagę na współpracę wojskową między Waszyngtonem a krajami arabskimi. Jej zwiększenie ma rozwiać ich obawy związane ze wzrostem znaczenia Iranu. "Nie oznacza to jednak, że nadzieje niektórych krajów regionu na podpisanie wielostronnego porozumienia o gwarancjach obronnych w stylu Paktu Północnoatlantyckiego zostaną spełnione" - pisze.

Biały Dom dał natomiast zielone światło na zakup amerykańskiego uzbrojenia przez kraje Zatoki Perskiej. Kontrakty opiewają na sumę 33 mld dolarów. Do Iraku zostanie też wysłany dodatkowy kontyngent USA liczący 220 wojskowych. Ma on wesprzeć armię irakijską w walkach o odbicie Mosulu, drugiego co do wielkości miasta w tym kraju, aktualnie kontrolowanego przez IS - zaznacza AFP.

Prawa człowieka na drugim planie

Mimo ogromnych nacisków ze strony organizacji pozarządowych, zajmujących się łamaniem praw człowieka w krajach Zatoki Perskiej, którym zależało, by Barack Obama zajął pryncypialne stanowisko w tej sprawie, należy się więc raczej spodziewać, iż amerykański przywódca skoncentruje się na namawianiu sojuszników USA z Rady Współpracy Zatoki Perskiej do utrzymania "zimnego pokoju" w stosunkach z Iranem oraz unikania otwartego konfliktu z tym państwem, bo mogłoby to przeszkodzić w osiągnięciu głównego celu, jakim jest pokonanie Państwa Islamskiego (IS) - podsumowuje Reuters.

Zaangażowanie w odbudowę Iraku

Obama będzie się starał skłonić kraje regionu do większego zaangażowania w odbudowę Iraku - twierdzi z kolei AFP. Szef Pentagonu Ash Carter, który spotkał się w środę z ministrami obrony krajów Zatoki Perskiej zaapelował do tych państw o "większe zaangażowanie polityczne oraz finansowe, a nie tylko - militarne, w Iraku". Jak podkreślił, "wsparcie tych krajów dla odbudowy zniszczonych irackich miast jest kluczem do ostatecznego zwycięstwa nad dżihadystami" - zaznacza AFP.

interia.pl

 

{jvotesystem poll=|180|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • Brianloolf
  • marlaak1
  • lesterhc16
  • yanaromkina
  • vavada
Witam mam 18 lat jestem chłopakiem. Szukam muzułmanki, której będ ...
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
stat4u