custom background color for joomla articles

Siły specjalne Iraku zakończyły rozmieszczanie oddziałów wokół Faludży, na zachód od Bagdadu, którą mają odbić z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego. "New York Times" pisze, że w okrążeniu sunnickiego miasta uczestniczą szyickie bojówki wspierane przez Iran.

Grozi to - zdaniem niedzielnego wydania nowojorskiego dziennika - wywołaniem krwawego konfliktu między wyznawcami obu odłamów islamu w mieście, które jest jednym z ostatnich bastionów Państwa Islamskiego (IS) w Iraku. Od tygodnia trwa ofensywa wojsk irackich z udziałem szyickich bojowników na miasto, którą wspierają z powietrza siły USA.

Przed ostatecznym szturmem

Ostatni batalion irackich sił specjalnych przybył w niedzielę o świcie do obozu Tarik na przedmieściach Faludży - poinformował major Dia Tamir, ale odmówił podania liczby żołnierzy ani planowanej daty uderzenia. Dodał, że siły irackie opanowały już 80 proc. terenów dookoła Faludży i teraz wysiłki koncentrują się na odbiciu z rąk IS obszaru położonego na północny wschód od miasta, zanim dojdzie do ostatecznego szturmu na centrum.

"NYT" pisze, że w operacji wyzwolenia Faludży jedną z głównych ról odgrywają siły szyickie, a o ich znaczeniu świadczy to, że na miejscu jest prominentny irański generał Kasim Sulejmani, dowódca formacji al-Kuds, czyli specjalnej jednostki Gwardii Rewolucyjnej. Gazeta podkreśla, że Iran jest największą obcą siłą obecną w ogóle w Iraku.

Według dziennika USA od dawna są przekonane, że rola Iranu, który opiera się na szyickich bojówkach, może pogorszyć sytuację wokół Faludży, powodując gniew tamtejszych sunnitów i sprawiając, że będą skłonni raczej popierać dżihadystów z IS.

"Szansa oczyszczenia Iraku"

O tym, że sytuacja jest napięta, świadczy cytowana przez "NYT" wypowiedź jednego z dowódców szyickich bojówek, który określa Faludżę jako "bastion terroryzmu od 2004 roku". "Nie ma tam żadnych patriotów ani ludzi prawdziwie religijnych. Teraz otwiera się przed nami szansa oczyszczenia Iraku, przez unicestwienie raka Faludży" - powiedział. To stamtąd - zdaniem szyitów - rekrutują się zamachowcy samobójcy atakujący zatłoczone targowiska w Bagdadzie. Amerykanie obawiają się, że szyici będą chcieli przy najbliższej okazji wziąć odwet na mieszkańcach Faludży.

By uciszyć emocje, szyicki przywódca, wielki ajatollah Ali al-Sistani z Nadżafu w południowym Iraku wystosował apel, w którym stwierdził, że uratowanie od niebezpieczeństwa jednego człowieka jest ważniejsze, niż zgładzenie wroga. Także premier Iraku Hajder al-Abadi nalega by chronić ludność cywilną.

Wyeliminowaniu zagrożenia religijnymi starciami ma służyć plan, wspierany przez Abadiego, według którego szyickie bojówki nie wezmą udziału w ataku na Faludżę. Jeśli tak rzeczywiście będzie, USA mogą nasilić operacje powietrzne wspierające ofensywę - pisze "NYT".

Pierwsze miasto opanowane przez IS

Faludża była pierwszym irackim miastem opanowanym przez IS. Nastąpiło to w styczniu 2014 roku, sześć miesięcy zanim dżihadyści zdobyli duże obszary na północy i zachodzie Iraku, i ustanowili tam samozwańczy kalifat.

Według różnych szacunków obecnie w mieście przebywa 50-100 tys. mieszkańców i od 500 do 1000 bojowników IS. Części ludności udało się ewakuować utworzonymi przez siły irackie korytarzami humanitarnymi, inni zostali podczas ucieczki zabici przez IS. Organizacje humanitarne alarmują, że w mieście brakuje żywności, lekarstw i wody pitnej.

interia.pl

 

{jvotesystem poll=|191|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • ufofafed
  • BrianNot
  • ohafalgevalus
  • ororiyujj
  • agxajuwagid
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
Wezme slub z kobieta (20-30l). Jestem 30letnim mezczyzna z Pakis ...
stat4u