custom background color for joomla articles

Birmańska armia zabiła około 30 członków muzułmańskiej mniejszości Rohingya - poinformowały w poniedziałek państwowe media w tym kraju. Jest to największa eskalacja konfliktu, od kiedy wybuchł on przed miesiącem na północnym zachodzie Birmy.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że nie jest jasne, jaka jest całkowita liczba ofiar śmiertelnych sobotnich i niedzielnych zajść. Na razie wiadomo, że zginęło 28 domniemanych napastników i dwóch birmańskich żołnierzy.

Tym samym liczba zabitych od wybuchu konfliktu na początku października wzrosła do ponad 60 domniemanych napastników z mniejszości Rohingya oraz do 17 członków sił bezpieczeństwa - wynika z wyliczeń agencji Reutera, która opiera się na doniesieniach państwowych mediów w Birmie.

Według obserwatorów i dyplomatów starcia, do których doszło w niespokojnym stanie Rakhine (dawniej Arakan) na zachodzie, pogrzebały nadzieje na szybkie rozwiązanie kryzysu i stopniowe przywracanie stosunków między muzułmańską mniejszością a buddystami.

Konflikt rozpoczął się 9 października, kiedy uzbrojeni napastnicy przeprowadzili skoordynowane ataki na trzy przejścia graniczne wzdłuż północno-zachodniej granicy z Bangladeszem. W atakach tych śmierć poniosło dziewięciu birmańskich policjantów.

Od tamtej pory siły bezpieczeństwa zamknęły ten region, w którym żyje spora część Rohingya i gdzie często dochodzi do starć na tle wyznaniowym, uniemożliwiając dostęp pracownikom organizacji pomocowych i niezależnym obserwatorom - pisze Reuters. Pod koniec października eksperci ONZ ds. praw człowieka wzywali władze Birmy do przeprowadzenia śledztw w związku z podejrzeniami, że siły bezpieczeństwa zabijały nieuzbrojonych cywilów, paliły wsie, dokonywały arbitralnych aresztowań oraz natychmiastowych egzekucji i gwałtów w regionie zamieszkanym przez mniejszość muzułmańską.

Na zdjęciach satelitarnych widać rozległe zniszczenia w wioskach zamieszkanych przez Rohingya, w tym 430 domów, które zostały spalone - informowała w sobotę 12 listopada Human Rights Watch. Według niej zniszczenia były większe niż się obawiano.

Birmański rząd, którym kieruje de facto wieloletnia dysydentka i więziona przez juntę wojskową Aung San Suu Kyi, oraz armia odrzucają oskarżenia organizacji praw człowieka, twierdząc że we wsiach przeprowadzono "operację oczyszczania" zgodnie z zasadami prawa. Winą za podpalenie domów obarczono "agresywnych napastników".

Chociaż wielu przedstawicieli mniejszości Rohingya żyje w Birmie od pokoleń, nie mają obywatelstwa i przez stanowiących większość obywateli buddystów są uważani za nielegalnych imigrantów przybyłych z sąsiedniego Bangladeszu. Żyją w ubóstwie, mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, rynku pracy, edukacji; nie mają swobody poruszania się.

Ponad 100 tys. Rohingya wciąż mieszka w obozach dla przesiedlonych w stanie Rakhine, do których trafili po starciach sprzed czterech lat. W 2012 roku w wyniku zamieszek zginęło ponad 200 osób, głównie Rohingya, a dach nad głową straciło 100 tys. ludzi.

interia.pl

 

{jvotesystem poll=|223|}

Komentarze  

#1 dct 2016-12-13 16:39
Rohingya powinni zostać przesiedleni do Bangladeszu. Społeczność międzynarodowa nie powinna się wtrącać w wewnętrzne sprawy Birmy.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • Invеst $ 5,000 in Вitсoin mining оnce аnd gеt $ 70,000 рassivе inсomе рer month http://ablvlrw.grupocelebreeventos.com/382
  • Brianloolf
  • marlaak1
  • lesterhc16
  • yanaromkina
Witam mam 18 lat jestem chłopakiem. Szukam muzułmanki, której będ ...
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
stat4u