custom background color for joomla articles

Co najmniej 74 osoby zostały zatrzymane przez siły bezpieczeństwa w następstwie antyrządowych protestów, jakie odbyły się w piątek w Kairze i innych miastach Egiptu - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródło w egipskich władzach.

Według źródła agencji w sobotę policjanci patrolowali ulice Kairu ubrani po cywilnemu. Agence France Presse pisze ponadto, że władze rozmieściły około 20 wozów sił bezpieczeństwa wokół placu Tahrir - jednego z miejsc piątkowych protestów, a zarazem miejsca o znaczeniu symbolicznym. Każda znajdująca się w pobliżu osoba była przeszukiwana.To na placu Tahrir w 2011 roku rozpoczęły się masowe protesty na fali tzw. arabskiej wiosny, które doprowadziły do obalenia wieloletniego autorytarnego prezydenta kraju, Hosniego Mubaraka.


Agencja Associated Press podaje z kolei, powołując się na Egipski Ośrodek na rzecz Praw Gospodarczych i Społecznych, że wśród dziesiątek zatrzymanych znalazło się co najmniej dwóch dziennikarzy. Nie ma informacji o ofiarach.
Nie tylko Kair. Inspiratorem biznesmen i aktor

Jak wynika z relacji regionalnych mediów, ale też nagrań publikowanych w mediach społecznościowych, kilkadziesiąt osób zebrało się w piątek także w Aleksandrii, a także w Suezie oraz miastach Al-Mahalla al-Kubra i Damietta w delcie Nilu na północy kraju.

Protestujący domagali się dymisji oskarżanego o korupcję prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego.

Do protestów zainspirowały ich nagrania wideo zamieszczone w internecie przez egipskiego biznesmena, aktora i działacza politycznego Mohameda Alego, w których oskarżył on Sisiego i wspierającą go armię o korupcję. Według Alego, który żyje na dobrowolnym wygnaniu w Hiszpanii, prezydent wydał miliony z publicznych pieniędzy na luksusowe rezydencje i hotele w czasie, gdy miliony Egipcjan żyją w nędzy i odczuwają skutki realizowanej od kilku lat rządowej polityki oszczędności.

W najnowszym nagraniu Ali zachęcał Egipcjan do udziału w kolejnych manifestacjach w najbliższy piątek. "Byłem równie zaskoczony jak wy liczbą osób, które wyszły na ulice (...). (To) narodowa rewolucja (...) Musimy się zjednoczyć (...) i zorganizować, by wyjść na wielkie place. Mamy czas do piątku, żeby tam dotrzeć" - powiedział.

Zażądał też od władz uwolnienia osób zatrzymanych w związku z protestami.

Prezydent już wcześniej zdecydowanie odrzucił wszystkie kierowane pod jego adresem oskarżenia.

Rządy Abd el-Fataha es-Sisiego

Sisi doszedł do władzy w 2014 roku po obaleniu przez wojsko pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta tego kraju, Mohammeda Mursiego, w następstwie masowych protestów przeciwko jego islamistycznym rządom. Od objęcia władzy Sisi zdecydowanie zwalcza wszelkie objawy sprzeciwu, co doprowadziło do zatrzymania dziesiątek tysięcy ludzi i wysuwanych wobec prezydenta oskarżeń o łamanie praw obywatelskich i człowieka.

Zwolennicy Sisiego twierdzą, że jego rządy twardej ręki są konieczne dla ustabilizowania sytuacji w kraju, zwłaszcza w obliczu islamistycznej rebelii na półwyspie Synaj. Wskazują też, że uzgodnił on z Międzynarodowym Funduszem Walutowym program reform gospodarczych.

W sobotę organizacja praw człowieka Human Rights Watch zaapelowała do władz Egiptu o poszanowanie prawa obywateli do pokojowego protestowania. "Siły bezpieczeństwa podlegające prezydentowi Sisiemu wielokrotnie stosowały brutalną siłę do tłumienia pokojowych protestów. Władze powinny zdać sobie sprawę, że świat im się przygląda, i podjąć wszelkie niezbędne działania, by uniknąć powtórzenia okrucieństw znanych z przeszłości" - powiedział wiceszef HRW na Bliski Wschód i Afrykę Północną Michael Page.

Sisi przebywa obecnie w Nowym Jorku, dokąd udał się w związku z rozpoczynającą się niebawem sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

interia.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • ufofafed
  • BrianNot
  • ohafalgevalus
  • ororiyujj
  • agxajuwagid
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
Wezme slub z kobieta (20-30l). Jestem 30letnim mezczyzna z Pakis ...
stat4u