custom background color for joomla articles

Foto: Reuters

Naruszenie praw mniejszości religijnych i etnicznych jest możliwe dzięki polityce i praktyce deradykalizacji - mówi specjalny sprawozdawca ONZ. Zdaniem eksperta ONZ, programy przeciwdziałające ekstremizmowi, w tym programy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, przyczyniają się do łamania praw człowieka.

 

 

 

W raporcie przedłożonym w środę Radzie Praw Człowieka stwierdzono, że grupy religijne, mniejszości, a zwłaszcza podmioty społeczeństwa obywatelskiego, padły ofiarą łamania praw i atakowania pod pozorem „ekstremizmu”. Specjalna sprawozdawczyni Fionnuala Ní Aolain powiedziała, że każdy program polegający na zgłaszaniu oznak radykalizacji przez nauczycieli, pracowników socjalnych i pracowników służby zdrowia powinien zostać zlikwidowany. „Nie można przecenić negatywnego wpływu” - czytamy w jej raporcie. Takie środki niszczą „kruche zaufanie” między społecznościami a usługami publicznymi. W raporcie stwierdzono również, że wiele praktyk przeciwdziałania ekstremizmowi prowadzi do „nadmiernej selekcji i nadmiernej sprawozdawczości” ze względów dyskryminacyjnych.

 

Społeczności muzułmańskie wielokrotnie twierdziły, że były nieproporcjonalnie atakowane przez brytyjski program Prevent, a także grupę zadaniową ds. Przeciwdziałania ekstremalnemu ekstremizmowi w USA. „Pogwałcenie praw mniejszości religijnych i etnicznych jest możliwe dzięki polityce i praktyce deradykalizacji” - mowa raporcie. Wiele krajów zaangażowanych w walkę z ekstremizmem prowadzi politykę, która nie opiera się na badaniach naukowych i może zamiast tego przynieść „efekt przeciwny do zamierzonego”.

 

Państwa zaangażowane w walkę z terroryzmem powinny zapewnić, że „polityka i programy mające na celu zapobieganie brutalnemu ekstremizmowi opierają się na dowodach i są naukowo uzasadnione” i nie tłumią pokojowego sprzeciwu politycznego, krytyki, pokojowego protestu ani wolności wyznania. Wiele programów po 11 września doprowadziło do spolaryzowanej retoryki, która prowadzi do mentalności „z nami lub z terrorystami”, która „doprowadziła do ukierunkowania na członków społeczeństwa obywatelskiego, którzy kwestionują zasadność środków zwalczania terroryzmu”.

 

Brytyjski program Prevent od lat wywołuje powszechną krytykę wśród grup praw i organizacji muzułmańskich. W ubiegłym miesiącu rząd brytyjski zapowiedział, że wyznaczy niezależnego recenzenta swojej strategii Prevent w drodze otwartego i przejrzystego procesu, po tym, jak obrońcy praw człowieka zagrozili mu dalszymi działaniami prawnymi. Wielka Brytania złożyła podobne obietnice w ubiegłym roku, zobowiązując się do przeprowadzenia niezależnego przeglądu prewencji w ustawodawstwie parlamentarnym. Mimo to w grudniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zostało zmuszone do rezygnacji ze swojego wyznaczonego recenzenta, Lorda Carlile'a, po tym, jak Rights Watch zakwestionowała jego wcześniejsze poparcie dla Prevent. Tym razem Departament Prawny Rządu oświadczył, że recenzent nadchodzącej rewizji zostanie wyznaczony „w drodze pełnej i otwartej konkurencji”.

 

Źródło: middleeasteye.net 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • testdnk
  • jenniferao4
  • Hоw tо еarn оn investments in Cryptoсurrenсу frоm $ 7214 реr day: http://xldkyrcyb.75reign.com/d54ca0a53
  • Invest in Bitcoin аnd еarn frоm $ 3000 реr daу: http://yorwjbzr.bdlifgte.com/757ad8c4
  • Miguelweigo
As-salamu alejkum. Chętnie poznam muzułmanów ze Szczecina ora ...
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
stat4u