custom background color for joomla articles

Foto: MEE/Daoud Nassimi

Pożegnanie się z ukochaną osobą jest jedną z najtrudniejszych rzeczy, przez które musimy przejść w życiu. W niektórych społecznościach rodziny uczestniczą w modlitwie ku pamięci i czci zmarłych. Obecność na pogrzebach jest uważana za obowiązek zbiorowy. Oczekuje się, że wierni udadzą się do meczetów, aby odprawić modlitwy pogrzebowe oraz do domu zmarłego, aby złożyć kondolencje. W związku z wszechobecną pandemią koronawirusa, wiodący muzułmańscy uczeni i imamowie w Stanach Zjednoczonych wydali nowe wskazówki, jak zapewnić obrzędy pogrzebowe dla tych, którzy ulegli tej chorobie.

Na przedmieściach północnej Wirginii Daoud Nassimi - imam wolontariusz, stara się wyjaśnić, jak powinny przebiegać pogrzeby podczas pandemii. Powiedział, że widział zarówno „cierpliwość, jak i ból” na twarzach rodziny, osoby która niedawno zmarła, z powodu nałożonych na nią ograniczeń. Zwykle, gdy człowiek umiera, myje się go wodą, a następnie przed pochowaniem wykonuje się wspólną modlitwę. Zmarły powinien być pochowany w ciągu 24 godzin, najlepiej bez trumny, owinięty kafanem. Dla tych, którzy zmarli z powodu choroby, oficjalnie znanej jako Covid-19, ich ciała nie mogą być myte wodą ze strachu przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom mówi, że ciało osoby zmarłej z powodu koronawirusa nie powinno być dotykane, w obawie że choroba może się rozprzestrzeniać. Jak zaleciła agencja federalna, każdy rodzaj czyszczenia i interakcji z ciałem musi odbywać się przy użyciu odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej.

Ponieważ niektóre stany i obszary w kraju przestały wykonywać kąpiel, muzułmanie zwrócili się ku innej metodzie, która polega na czyszczeniu zwłok piaskiem lub pyłem. „Zmieniliśmy nasze procedury z mycia ciała na tayammum” - powiedział Nasir Saleh, który prowadzi Alfirdaus Janazah Services, muzułmański dom pogrzebowy w Lorton w Wirginii. Rada Fikh Ameryki Północnej wydała również rady dotyczące postępowania z pochówkami. Poradziła społeczności, by przestrzegała wszystkich rutynowych procedur grzebania zmarłych, ale jeśli napotkają problemy z powodu ograniczeń władz lokalnych, mogą zastosować alternatywy „Domyślne stanowisko polega na tym, że zmarły powinien nadal otrzymać pełną ghusl, jeśli przestrzegane są procedury”, powiedział Yasir Qadhi, dziekan ds. Akademickich w Al-Maghrib Institute w Teksasie. „W przypadku, gdy nie można tego zrobić i istnieje rzeczywiste niebezpieczeństwo lub uzasadnione wątpliwości dotyczące zagrożenia zdrowia ludzi wokół zwłok, można to zrobić tayammum, w którym to przypadku osoba odpowiedzialna za zwłoki może, nawet w rękawiczkach, wytrzeć twarz i dłonie zmarłego po dotknięciu jakiejś piaszczystej powierzchni”.

Rząd federalny USA poinformował również, że żadne publiczne zgromadzenia nie przekraczają 10 osób, co zmusiło wielu muzułmańskich Amerykanów do ograniczenia usług pogrzebowych. Cmentarze w Wirginii ograniczyły liczbę osób dopuszczonych do udziału w liczbie mniejszej niż 10 osób. „Personel cmentarza nie pozwalał nawet więcej niż czterem osobom przebywać przy grobie podczas pochówku”, powiedział Nassimi.

Nassimi, profesor w Northern Virginia Community College, powiedział, że chociaż ograniczenia spowodowały cierpienie członków rodziny, prawo islamskie jest elastyczne i ma reguły rządzące sytuacjami takimi jak plagi i pandemie. „Dla rodziny jest to trudne, ponieważ nie mogą opłakiwać tego samego, a ty widzisz ból na ich twarzach” - powiedział, a następnie dodał „próbowałem wyjaśnić ludziom [na ostatnim pogrzebie], że jest w porządku, jeśli odmawiamy janazah, podczas gdy ludzie nie stoją obok siebie. W porządku, jeśli wykonujemy pochówek, podczas gdy większość ludzi stoi z daleka”.

Rada Fikh Ameryki Północnej zezwoliła również na transmitowanie pogrzebów online, umożliwiając tym, którzy nie są w stanie uczestniczyć, aby je obejrzeć, a także zezwala na modlitwy zaocznie, jeśli zmarły przebywa w innym kraju.

Wielka Brytania wydała niedawno poprawkę, która dopuszczałaby obowiązkowe kremacje, gdyby śmiertelność nadal rosła z powodu koronawirusa. Abu Eesa Niamatullah, imam z Manchesteru, powiedział, że muzułmanie muszą być przygotowani na zaakceptowanie zmian, jeśli sytuacja pogorszy się. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w USA oświadczyło, że osoby, które zmarły, w tym osoby z Covid-19, mogą zostać poddane kremacji lub pochowane zgodnie z preferencjami rodziny. Mimo to, gdy sytuacja w Stanach Zjednoczonych pogarsza się stopniowo, narastają obawy, że prawo kremacyjne może wejść w życie. „Jesteśmy bardzo optymistyczni i mamy nadzieję, że społeczność muzułmańska nie będzie musiała stawić temu czoła” - powiedział Nassimi. Na razie wspólnota wyznaniowa dostosowuje się do zmian i chociaż powodują one trudności, kluczem jest upewnienie się, że wszyscy rozumieją sytuację.

 

 

Źródło: middleeasteye.net

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • amnewsCah
  • coriancap
  • barbraov60
  • Wеg zu 17768 EUR prо Моnаt pаssiven Einкоmmens: http://wnpfko.hamdanitravels.com/78d2304
  • Strаtеgiе, um 15678 ЕUR рrо Mоnаt аn passivеm Еinkommеn zu vеrdiеnen: http://yrd.backyardtwenty.com/10565151
Witam mam 18 lat jestem chłopakiem. Szukam muzułmanki, której będ ...
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
stat4u