custom background color for joomla articles

Foto: Jim Huylebroek / The New York Times

Afgańczycy nie potrzebują przypomnienia, że nikt nie jest bezpieczny przed niekończącą się wojną w kraju. Poranek w Kabulu jeszcze się nie skończył. Ataki na oddział położniczy i uroczystości pogrzebowe były ponurym przypomnieniem, że ludzie są w niebezpieczeństwie od kołyski po grób.

Po pierwsze, trzech bojowników zaatakowało szpital w Kabulu wkrótce po 10 rano we wtorek, zastrzeliwując nowe matki, zanim noworodki w ich ramionach nawet zobaczyły światło przed szpitalem. W szpitalu zginęło co najmniej 15 osób - matki, dzieci, pracownicy medyczni i jeden policjant.

Gdy siły bezpieczeństwa walczyły w Kabulu, około stu mil na wschód, w prowincji Nangarhar, zamachowiec-samobójca wszedł na pogrzeb lokalnego komendanta policji. Gdy setki mieszkańców ustawiły się w kolejce przed ciałem na ostatnią modlitwę, zamachowiec zdetonował ładunki wybuchowe niedaleko zwłok. 59-letni dowódca, który przeżył wiele bitew i ataków, zmarł na atak serca. Teraz jego ciało było także pełne odłamków. Eksplozja zabiła co najmniej 25 osób i zraniła 68 innych osób.

Gwałtowna śmierć tutaj jest tak częsta i tak rozproszona, że dokładne policzenie jest niemożliwym zadaniem. Ale o zmierzchu we wtorek, kiedy doniesiono o zgonach ze wszystkich stron, wojna w Afganistanie prawdopodobnie zabrała 100 osób. Oczywiście noc przynosi więcej śmierci - a następnego dnia więcej liczenia.

To, co miażdży Afgańczyków, to nie tylko brutalność ataków na noworodki nasiąknięte krwią i pozbawione ich matek, zanim jeszcze zyskały imię, ale także niemożność uzyskania spokoju. Stany Zjednoczone i Talibowie podpisali w lutym wstępne porozumienie pokojowe, które miało przybliżyć wojnę dwudziestolecia do końca. Zamiast tego powstańcy tylko wzmogli ataki w całym kraju, zadając ciężkie straty siłom afgańskim, a każdego dnia zabijano dziesiątki osób.

Porozumienie pokojowe utknęło w wymianie więźniów, która miała odblokować bezpośrednie negocjacje, aby zaplanować podział władzy po wycofaniu przez USA pozostałych wojsk. Talibowie nalegają na uwolnienie nawet 5000 więźniów przed rozważeniem jakichkolwiek innych ruchów.

Afgańska grupa powiązana z Państwem Islamskim potwierdziła atak na pogrzeb. Ale żadna grupa nie przyznała się do ataku na szpital. W oświadczeniu Talibowie zaprzeczyli, że stoją za nim. Ale po tygodniach nasilających się ataków rząd obwinił grupę.

A na znak, że rozpęd do pokoju rozproszył się, prezydent Ashraf Ghani rozkazał siłom afgańskim porzucić pozycję „aktywnej obrony” i powrócić do ofensywnych ataków na powstańców.

Talibowie, podsycając obcokrajowców, zintensyfikowali wojnę i przelewają afgańską krew - powiedział Ghani w przemówieniu do narodu pod koniec krwawego dnia. Nie traktujcie naszego zaproszenia do pokoju i zawieszenia broni jako naszej słabości, ale jako wyraz głębokiego szacunku dla żądań i woli ludzi.

Deborah Lyons, szef misji ONZ w Afganistanie, potępiła napaść na szpital. Kto atakuje noworodki i nowe matki? Kto to robi? - powiedziała na Twitterze. Najbardziej niewinny z niewinnych, dziecko! Dlaczego?

Powstańcy odmówili nawet wezwań do humanitarnego zawieszenia broni, aby umożliwić krajowi walkę z szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusem, co powtórzył Ghani w swoim przemówieniu. Afganistan oficjalnie odnotował około 5000 przypadków Covid-19, ale urzędnicy ostrzegają, że rozprzestrzenianie się jest najprawdopodobniej znacznie szersze.

Pomiędzy codziennym żniwem wojny, a wirusem zasoby zdrowotne kraju są ograniczone. Ponieważ 80% populacji żyje nieco powyżej granicy ubóstwa, istnieje obawa, że fale wstrząsu gospodarczego pandemii mogą przynieść głód.

We wtorek sam system opieki zdrowotnej wszedł w celownik. Dzisiaj mój lekarz, mój personel medyczny, biedna matka, która rodzi, są w chaosie - lekarz, który ją ratuje, jest pokryty krwią i upada obok łóżka, powiedział Wahid Majrooh, wiceminister zdrowia.

Atak w stolicy Kabulu skierowany był na 100-osobowy szpital w zachodniej części miasta, w przeważającej części szyickiej, często atakowanej przez bombowce Państwa Islamskiego. Szpital znany jest z dużego oddziału położniczego, który jest wspierany przez lekarzy bez granic. Podczas pięciogodzinnej operacji polegającej na zabiciu trzech napastników widać było, że afgańskie siły specjalne ratują noworodki. Oddziały NATO były również widoczne w tym miejscu.

Tłumy zgromadziły się przed szpitalem, a emocje wzrosły, gdy zobaczyli dzieci nasiąknięte krwią. Urzędnik bezpieczeństwa wychodzący ze szpitala pokazał reporterom zdjęcia zniszczeń na oddziale: matki zastrzelone, gdy próbowały się schować pod łóżkiem, pielęgniarka pokryta krwią, a jedna kobieta wciąż przywarła do noworodka. Nie żyła, ale dziecko żyło - powiedział urzędnik.

Bombardowania w prowincji Nangarhar miały na celu pogrzeb szejka Akrama, lokalnego komendanta policji. Około 500 osób zgromadziło się na dużym polu w dzielnicy Khewa na ostatnią modlitwę, a po drugiej stronie ulicy wykopano dla niego grób.

Naeem Jan Naeem, naoczny świadek, powiedział, że imam właśnie poprosił ludzi, aby ustawili się w kolejce, i ogłosił początek modlitwy, gdy usłyszeli ogromny podmuch i wybuchł ogień przed tłumem. Ciało Szejka Akrama było bliskie wybuchu - powiedział Naeem. Po wybuchu również strzelano - jego twarz i klatka piersiowa miały rany odłamków. Jego ciało zostało ranne po jego śmierci.

 

 

 

Źródło: The New York Times

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • amnewsCah
  • coriancap
  • barbraov60
  • Wеg zu 17768 EUR prо Моnаt pаssiven Einкоmmens: http://wnpfko.hamdanitravels.com/78d2304
  • Strаtеgiе, um 15678 ЕUR рrо Mоnаt аn passivеm Еinkommеn zu vеrdiеnen: http://yrd.backyardtwenty.com/10565151
Witam mam 18 lat jestem chłopakiem. Szukam muzułmanki, której będ ...
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
stat4u