custom background color for joomla articles

Eid al.-Fitr. Zapowiada się piękny dzień. Donośny gwar rozmów z zalanego słońcem dziedzińca. Siadamy wygodnie w żółtych fotelach, a kawa parzy palce. Przez otwarte okno wpada gorąco i podniesione głosy obdarowanych prezentami dzieci. Wiatrak bez wiary mieli świąteczne, słodkie powietrze. Krótki uścisk dłoni i dłuższe spojrzenia. Jest naprawdę gorąco. Jednookie obojętne słońce. To samo co w osiemdziesiątym siódmym zanim wybuchła pierwsza Intifada. A zanim wybuchła, Mahmud był jeszcze dzieckiem.palest_baby.jpg Słońce było jego przyjacielem, a jego pierwsze promienie zwiastowały nowy, pełen radości dzień. Dziś po wielu latach, kiedy jest czterdziestoletnim mężczyzną, wiele tysięcy kilometrów od tamtych miejsc, zanurzony w innej rzeczywistości, jego oczy wciąż płoną na wspomnienie tych dni. Oczywiście nie byliśmy przyjaciółmi wspomina, ale ważne cele często kazały zapominać nam o wzajemnej niechęci. Te cele to najczęściej była piłka, w którą grali razem z izraelskimi żołnierzami.

Palestyńskie dziecko

Dyndające na płocie karabiny, wzbudzane wojskowymi butami tumany kurzu, arabskie i hebrajskie krzyki dzieciaków. Z czasem w sumie niewiele się zmieniło, tylko karabiny przestały tak bezproduktywnie wisieć. Coraz częściej w okolicy pojawiali się izraelscy osadnicy, a oni nie byli nastawieni na rozmowę. Oni już rozmowy nie potrzebowali, wiedzieli, zrozumieli, uwierzyli. „Ziemia bez narodu dla narodu bez ziemi”, powtarza jak mantrę co jakiś czas Mahmud, to była ich dewiza, drogowskaz i mapa, w które ich wyposażono gdy schodzone buty po raz pierwszy dotknęły portowego nabrzeża Hajfy. Wygrzebana z suchej ziemi małą rączką szekla, a na jej rewersie Izrael od Nilu do Eufratu. Zapowiedź Ziemi Obiecanej pojonej rzeką łez. Nikt nie pamięta, czy pierwsze były kamienie czy gumowe kule. Ktoś jednak z czasem uznał, że kauczuk nie wygrywa wojen. Kamienie pozostały do dziś. Zrodzone z ziemi, która broni się przed jakąkolwiek dobrą wróżbą lub obietnicą, ułożone w stosy rękami bezimiennych Dawidów, ciskane w stalowe brzuchy Goliatów, a później przyszły rzeczy gorsze. Nocne rewizje i bezsilność szukających, za której gorzki smak ktoś musiał zapłacić.  Z czasem widok zagipsowanych rąk i nóg stawał się symbolem poszczególnych ulic i dzielnic, a później tego czasu i miejsca. Stał się sposobem na wygranie wojny i złamanie ducha. Chybionym. Dziwny to widok, siedemnastoletnich kalek rzucających kamieniami w rozjeżdżające ich domy czołgi. Kiedy zrośnięte kończyny pozwalały już utrzymać pojemnik farby, a Oni zrozumieli, że łamanie kości to nie to samo, co łamanie duszy, postanowili do nich strzelać. Zasłonięta twarz w Strefie Gazy zaczęła oznaczać wyrok śmierci. To cywilny samochód, z którego wychodzi taki całkiem zwyczajny człowiek i zwyczajnym oswojonym ruchem strzela do innego z tak bardzo bliska.  A potem na chwilę otwierają się wrota piekła. Grad kamieni, desek, wyciągnięte ręce, płacz, krzyk, strach w oczach tego całkiem zwykłego człowieka i jego zapisany w otchłani pamięci Mahmuda srebrny pistolet, który regularnie strzela przez rozbite okno uciekającego samochodu. Strumień wspomnień Mahmuda zamienia się w rzekę. W niepowstrzymany rwący nurt, w którym widzi twarze dawnych przyjaciół, których na pewno już nigdy nie spotka. Tych towarzyszy dziecięcych zabaw, zakopanych po szyje w gorącym piasku dla uciechy żołnierzy, tych, którym kula snajpera wytrąciła z ręki ostatni kamień, być może nie po raz pierwszy zbryzgany jasną krwią. Krwią, której krople spływały i wciąż spływają z gorących dachów wprost na spękaną ziemią, która nieustannie rodzi kamienie. Bo krew i łzy to ich najlepszy nawóz.
Dzisiaj, kiedy piszę te słowa chmury dymu wciąż spowijają niebo nad miastem Gaza. Mija kolejny dzień izraelskiej inwazji. Nie pozostawajmy obojętni na ludzkie cierpienie, niech nie spowszednieje nam widok łez i bólu. Pamiętajmy, że Allah liczy na naszą modlitwę, a nasze siostry i bracia na pamięć i wsparcie.
Salam
Omar

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • ohafalgevalus
  • ororiyujj
  • agxajuwagid
  • jeannievv18
  • BetrugsRuehrerVex
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
Wezme slub z kobieta (20-30l). Jestem 30letnim mezczyzna z Pakis ...
stat4u