custom background color for joomla articles

W Teheranie zwolennicy reform zdecydowanie pokonali religijnych konserwatystów w irańskich wyborach parlamentarnych. W stołecznym okręgu, opowiadający się za nawiązaniem lepszych kontaktów z Zachodem postępowi kandydaci prawdopodobnie zdobędą wszystkie mandaty.

Wstępne oficjalne wyniki wskazują, że zwolennicy reform zajmą 30 miejsc w stołecznym okręgu; konserwatyści nie mogą liczyć na ani jeden mandat. W sumie miejsc w parlamencie jest 290; według obserwatorów liberalni kandydaci mogą mówić o sukcesie, choć na prowincji poradzili sobie słabiej niż w stolicy.

Zdaniem części komentatorów wynik wyborów to zwycięstwo sojuszników umiarkowanego prezydenta Rouhaniego, który doprowadził do zawarcia porozumienia atomowego z Zachodem.

Porażka religijnych konserwatystów może oznaczać, że Iran nawiąże lepsze stosunki z Europą.

Irańska Gwardia Rewolucyjna komentując wstępne wyniki piątkowych wyborów wydała komunikat, w którym wyraża nadzieję, że zwycięzcy pokonają "globalną arogancję" - czyli USA - swą mądrością i będą "bronić godności, potęgi i niezależności" Iranu.    

Gwardia Rewolucyjna oznajmiła też, że "jest pewna", iż politycy, którzy wygrali, wybory zrobią wszystko co w ich mocy, by "rozwiązać najważniejsze problemy społeczeństwa i narodu".  

Według Gwardzistów duża frekwencja wyborcza do "znak poparcia (wyborców) dla przywódców kraju i jego systemu rządzenia" - jak głosi oświadczenie opublikowane przez agencję Tasnim.    

Eksperci ostrzegali przed wyborami, że Gwardia Rewolucyjna, podlegająca bezpośrednio i fanatycznie wierna duchowemu przywódcy ajatollahowi Alemu Chamenei, zwana też Strażnikami Rewolucji, będzie chciała mieć wpływ na wynik wyborów. Wstępne wyniki głosowania wskazują jednak na przewagę sił reformatorskich.   

Najlepsze wyniki w wyborach do Zgromadzenia Ekspertów otrzymali politycy umiarkowani: prezydent Iranu Hasan Rowhani i były szef państwa Akbar Haszemi Rafsandżani. Do Zgromadzenia wejdzie tylko jeden bardzo konserwatywny duchowny słynący z wrogiego usposobienia do irańskich reformatorów - przywódca Rady Strażników Konstytucji ajatollah Ahmad Dżanati.    

Wbrew sobotnim prognozom irańskich mediów w wyborach do Zgromadzenia przepadli dwaj inni ajatollahowie: Mohammad Jazdi i Mohammad Taghi Mesbah Jazdi.    

Zgromadzenie Ekspertów to jedna z najważniejszych instytucji w Iranie, składająca się z duchownych odpowiedzialnych za nominowanie, kontrolowanie i ewentualne odwoływanie najwyższego przywódcy duchowo-politycznego; w praktyce jednak ciało to nigdy go nie zakwestionowało.    
  
Z wstępnych obliczeń wynika też, że w wyborach wzięło udział 60 proc. osób uprawnionych do głosowania. Ostateczne wyniki wyborów będą znane w poniedziałek lub wtorek.    

Wybory odbyły się kilka miesięcy po zawarciu historycznego porozumienia Iranu z sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Porozumienie przypieczętowało koniec izolacji Iranu na arenie międzynarodowej wraz ze zniesieniem w styczniu większości sankcji finansowych.

interia.pl

 

{jvotesystem poll=|167|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • Felixmop
  • GET $742 EVERY 60 МINUTES - МАКЕ МONЕY ONLINE NOW: http://kuedqgr.choobooloo.com/a7723
  • Forex + Bitсоin = $ 7000 pеr wеek: http://juqviy.sitebuilerguide.com/50a
  • Nikolaybuild
  • exawaway
Witam mam 18 lat jestem chłopakiem. Szukam muzułmanki, której będ ...
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
stat4u