custom background color for joomla articles

Czy chciałbyś mieć sąsiada muzułmanina? Wstrząsające wyniki badań

Serwowane przez lata negatywne przekazy o muzułmanach spowodowały, że Polacy nie chcą mieć z wyznawcami tej religii nic wspólnego. „Zły islamista” na czele listy nieakceptowanych sąsiadów i członków rodzin zastąpił „złego żyda”. Za uprzedzeniami idą czyny: pobicia, wyzwiska i nękanie z powodów rasistowskich. Najbardziej odczuwają to dzieci.

Jak wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”, 9,5 proc. osób byłoby niezadowolonych z sąsiedztwa rodziny żydowskiej. Jednak gdyby była to muzułmańska rodzina, protestowałoby już 35,5 proc. respondentów.

Polacy nie chcieliby też „obcego” w rodzinie. Jak zareagowaliby Polacy, gdyby partner lub partnerka okazali się innej religii? Według sondażu 14 proc. byłoby niezadowolonych, jeśli druga połówka byłaby wyznania Mojżeszowego, z kolei przeciwko związkowi z muzułmaninem opowiada się już 39 proc.

Polacy nie chcą muzułmanów

Niechęć społeczeństwa do osób innego wyznania i o odmiennym wyglądzie odczuwają już nawet dzieci. Tak było w przypadku 14-letniej dziewczynki tureckiego pochodzenia, pobitej w Warszawie za kolor skóry. Teraz najchętniej siedziałaby tylko we własnym pokoju, nie chce nigdzie wychodzić. Do napadu doszło, gdy wracała ze szkoły. Zaczepił ją mężczyzna (mniej więcej 40-letni), krzyczał: „Polska dla Polaków”.

– Wychodzę z domu i boję się, że ktoś mnie zaczepi – mówi „Newsweekowi” Mateusz. Ma 13 lat, od trzech mieszka w Polsce, wcześniej w USA. Mama Polka, tata Amerykanin, ciemnoskóry. Mateusz ma po tacie ciemne, kręcone włosy i skórę trochę bardziej po nim niż po mamie. Mieszkają w Nowym Sączu. – W autobusie ludzie gapią się na mnie, jakbym był jakimś kosmitą. Tato bardzo się denerwuje, mówi, że to niekulturalne. Czasami, jak oni tak patrzą na nas, to my z tatą na nich. Kto dłużej wytrzyma? Sprawdzamy, kiedy odwrócą wzrok.

Anna, mama Mateusza: – Zdarzało się, że szliśmy z Mateuszem, a jakieś wyrostki wrzeszczały: „Ty, muzułmanin, spieprzaj stąd”, „Wracaj do Afryki”. To się zdarza nie tylko w Nowym Sączu, w Krakowie też. Zaczepiają na ogół młodzi mężczyźni.

W szkole zdarzało mu się słyszeć, że jest Murzynem albo że jak ktoś dotknie tego, czego on wcześniej dotknął, to się pobrudzi. – Czasami już nie wiem, jak sobie z tym radzić. Zdarza się, że od razu idę z tym do pani pedagog, a czasami w ogóle nie reaguję.

– Najbardziej dokucza się dziewczynkom, które noszą chusty – mówi Dagmara Sulkiewicz z Białegostoku. Pracuje w Muzułmańskim Związku Religijnym, uczy polskich Tatarów religii muzułmańskiej. Zauważyła, że gdy dzieci doświadczają przykrości, już się nawet nie skarżą. Bo co można zrobić z takimi wyzwiskami: terrorysta, islamista, Allah akbar. – Gdy maszeruje ONR, siedzimy z dziećmi w domach, nie wychodzimy. Nie ryzykuje się też wyjścia w Święto Niepodległości. Ostatnio w ogóle unika się wychodzenia z domu wieczorami, w weekendy – tłumaczy Sulkiewicz. W Białymstoku centralnym miejscem spotkań jest Rynek Kościuszki, są kawiarenki, miło byłoby tam pójść w weekend, ale jednak nie chodzą, zbyt duże ryzyko.

Zwykle rodzice, chcąc chronić dziecko, nikomu tego nie zgłaszają. – Próbują jakoś sami to załatwić, np. przenoszą dziecko do innej szkoły, co powoduje, że ofiara jest podwójnie karana – mówi Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania.

newsweek.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Czy przyjąłbyś/przyjęłabyś rodzinę imigrantów pod swój dach?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Czy Polska powinna przyjąć imigrantów z Syrii?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Czy zezwolisz na budowę meczetu w swojej okolicy?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Czy kraje zachodnie zaostrzą politykę wobec imigrantów?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • Enbacosputh
  • Kimessexpic
  • maucolgeno1972
  • norinebarbour402
  • marcelohalstead24107
Wyksztalcony jordanczyk w wieku 30+, pracujacy zawodowo w Ammanie ...
Jestem mężczyzną, który poszukuje swojej drogi życiowej i szuka p ...
Salam .Jestem Polka mulzumanka po rozwodzie ,szukam męża muzuman ...
stat4u