custom background color for joomla articles

Niemcy: zamachy na meczety i tureckie instytucje. Ankara żąda wyjaśnień

Podpalenia meczetów w Berlinie i Badenii-Wirtembergii, ataki na tureckie instytucje i placówki w Nadrenii Północnej-Westfalii i Szlezwiku-Holsztynie, wreszcie na turecki konsulat w Hamburgu. Wszystko w ciągu tylko ostatniego weekendu. Turecki rząd domaga się od Niemiec wyjaśnień.

-Jak podaje jedna z tureckich instytucji religijnych doszło już do 18 próby podpalenia berlińskiego meczetu w ciągu dwóch miesięcy

-Tureckie stowarzyszenia w Niemczech mówią o "akcie terroru"

-Według policji prowadzi śledztwo "mało wskazuje w tej chwili na ksenofobiczne podłoże tych ataków"

"Z niepokojem obserwujemy nasilenie się w ostatnim czasie ataków na tureckie meczety w Niemczech dokonywanych przez rasistowskie i antyislamskie grupy oraz organizację terrorystyczną PKK" – zakomunikowało dziś ministerstwo spraw zagranicznych w Ankarze. "Oczekujemy od niemieckich władz, że najszybciej jak to możliwe uchwycą i ukarają odpowiedzialnych za te czyny i podejmą wszelkie możliwe kroki, by podobne ataki nie miały miejsca" – głosi dalej oświadczenie tureckiego MSZ.

Lepszej ochrony meczetów i szybkiego zatrzymania sprawców domaga się także Turecko-Islamska Unia Instytucji Religijnych (DITIB). Podpalenie meczetu w Berlinie jest już 18 zamachem na muzułmańską świątynię w ciągu zaledwie dwóch miesięcy – podał DITIB. Unia podkreśliła, że atak ten wyraźnie pokazuje, jak duża jest w Niemczech potrzeba zajęcia się kwestiami dyskryminacji i zagrożenia muzułmanów.

Seria ataków nie ustaje

Przypuszczalna próba podpalenia meczetu miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę w północnoberlińskiej dzielnicy Reinickendorf. Przechodnie usłyszeli najpierw brzęk tłuczonej szyby, po czym zaobserwowali trzech uciekających młodych ludzi. Odkryli też zbitą szybę w budynku mieszkalnym. Pomieszczenia meczetu spłonęły niemal doszczętnie. Policja zakłada, że był to czyn umotywowany politycznie. Śledztwo przejęły służby ochrony państwa.

Także w Itzehoe (Szlezwik-Hosztyn) wczoraj rano nieznani sprawcy wybili szybę w meczecie i podłożyli ogień w tureckim sklepie warzywnym. Szczęśliwie nikt nie został ranny. Przypadkowy przechodzień zdołał obudzić rodziny mieszkające nad sklepem. Wszyscy wydostali się na ulicę.

Kolejny atak został dokonany w Meschede (Nadrenia Północna-Westfalia). Policja zatrzymała trzech podejrzanych w wieku od 26 do 30 lat. Ciąży na nich zarzut obrzucenia butelkami z benzyną fasady budynku, w którym ma swą siedzibę stowarzyszenie przyjaźni niemiecko-tureckiej.

Dzień wcześniej, w piątkową noc, nieznani sprawcy – mowa jest o pięciu – próbowali podpalić meczet w Lauffen am Neckar (Badenia-Wirtembergia) wrzucając przez okno kilka butelek z benzyną. Straż pożarna zdołała ugasić ogień. Straty materialne są szacowane na 5 tys. euro. Policja toczy śledztwo pod zarzutem usiłowania morderstwa, w budynku przebywał bowiem w czasie ataku imam. Na szczęście nie odniósł obrażeń. Tureckie stowarzyszenia w Niemczech mówią o "akcie terroru". "Tak nieludzkie zbrodnie" nie tylko zagrażają bezpośrednio ludzkiemu życiu, ale ich celem jest też "wstrząśnięcie fundamentami naszej społeczności", powiedział przewodniczący Gminy Tureckiej w Niemczech Gökay Sofuoglu.

Seria ataków na tureckie placówki w Niemczech nie ustaje. Także dzisiejszej nocy nieznani sprawcy próbowali podpalić w Ahlen (Nadrenia Północna-Westfalia) tureckie centrum kultury i stojący przed nim samochód – poinformowała policja w Monastyrze.
Przeniesienie do Europy konfliktu turecko-kurdyjskiego?

Policja prowadzi śledztwo we wszystkich kierunkach. Jak jednak poinformowała, "mało wskazuje w tej chwili na ksenofobiczne podłoże tych ataków".

Jeszcze nie wiadomo, czy istnieje związek między tymi atakami a demonstracjami w miniony weekend przeciwko tureckiej ofensywie wymierzonej w kurdyjską enklawę Afrin w północnej Syrii. W związku z nią od wielu dni trwają w Niemczech demonstracje Kurdów i częściowo ostre protesty. Przedwczoraj podczas demonstracji w Hamburgu jej uczestnicy obrzucili kamieniami turecki konsulat i probowali wtargnąć na jego teren. Protestujący zablokowali też tory kolejowe na hamburskim dworcu głównym. W pobliżu doszło do starć między Kurdami a tureckimi nacjonalistami.

Władze w Ankarze obarczają winą za próbę podpalenia meczetu w Lauffen uznaną za organizację terrorystyczną Partię Pracujących Kurdystanu (PKK). Żadnej wskazówki nie ma jednak ani na portalu PKK, ani zbliżonej do niej agencji Firat.

Kurdyjska strona internetowa "Nuce Ciwan" (wiadomości młodzieżowe) poinformowała tymczasem, że w Lauffen chodziło o akcję kurdyjskiej młodzieży protestującej "przeciwko niezgodnej z prawem międzynarodowym wojnie prowadzonej przez faszystowskie, tureckie państwo".

W weekend portal "Nuce Ciwan" zamieścił oświadczenie "Kurdyjskiej inicjatywy młodzieżowej", zapowiadającej "radykalne akcje" dzisiejszego wieczora. "Jeżeli nikt nie chce nas słuchać, obrócimy w perzynę każde śródmieście Europy. Wszystko jedno, co i jak zapłonie tego dnia, Europa musi zrozumieć, że nie dopuścimy do tego, by Afrin upadł".

Rzecznik niemieckiego MSW poinformował już w sobotę, że kompetentne władze obserwują sytuację i w razie potrzeby podejmą odpowiednie kroki.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Czy przyjąłbyś/przyjęłabyś rodzinę imigrantów pod swój dach?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Czy Polska powinna przyjąć imigrantów z Syrii?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Czy zezwolisz na budowę meczetu w swojej okolicy?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Czy kraje zachodnie zaostrzą politykę wobec imigrantów?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • abunc
  • Nawel
  • wk20
  • mesio
  • ygeqovit
Szukam żony muzułmanki, która zamieszkuje w Polsce, nieważnie jak ...
Jestem mężczyzną, który poszukuje swojej drogi życiowej i szuka p ...
Salam .Jestem Polka mulzumanka po rozwodzie ,szukam męża muzuman ...
Salam jestem Polka mułzumanka szukam przyjacioł mułzumanow mieszk ...
Szukam pracy, jestem religijna. Zalezy mi na podjęciu pracy w sro ...
stat4u