custom background color for joomla articles

Coraz więcej lekcji religii islamskiej w niemieckich szkołach

Lekcje religii katolickiej czy ewangelickiej to standard w niemieckich szkołach publicznych. Rośnie też oferta dla młodych muzułmanów.

Niemal 55 tys. uczniów uczęszcza w Niemczech w ponad 800 placówkach oświatowych na lekcje religii islamskiej. Dane te podała agencja prasowa DPA korzystając z wyników sondażu przeprowadzonego przez Mediendienst Integration, zleconego przez landowe ministerstwa oświaty.

Z danych sondażowych wynika, że przed dwoma laty z nauczania islamu w Niemczech korzystało 42 tys. uczniów.

Wcześniejsze badanie zlecone przez Niemiecką Konferencję Islamską wykazało, że zapotrzebowanie na te zajęcia nie zostało jednak w pełni pokryte. W 2008 r. 76 procent muzułmanów powyżej 16. roku życia życzyło sobie wprowadzenia religii islamskiej w szkołach publicznych.

W różnych krajach związkowych można zauważyć mniejszy lub większy wpływ konserwatywnych sunnickich wspólnot religijnych na treści nauczania. W Bawarii i w Szlezwiku-Holsztynie uczniowie uczą się religii islamskiej poza szkołą. W Berlinie zajęcia organizuje Islamska Federacja, a w Hesji i w Dolnej Saksonii lekcje odbywają się przy współpracy wspólnot religijnych z podmiotami publicznymi.

Konkurencja dla meczetów

W Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynacie oraz w Kraju Saary powstają modele zajęć przy współpracy z islamskimi partnerami. Hamburg i Brema stawiają na zajęcia o charakterze międzywyznaniowym dla wyznawców różnych religii. Natomiast brak jest dotąd jakiejkolwiek oferty dla muzułmanów w pięciu landach na wschodzie Niemiec.

Przeciwko zwiększeniu wpływów w większości konserwatywnych wspólnot religijnych wzbraniają się nie tylko liberalni wyznawcy islamu, lecz także politycy ze skrzydła prawicowo-konserwatywnego, żywiący uprzedzenia wobec tej religii. Innym często przytaczanym argumentem przeciw jest obawa przed ryzykiem wzrostu wpływów na uczniów ze strony obcej polityki, szczególnie tam, gdzie chodzi o wpływy Turecko-Islamskiej Unii Instytucji Religijnych (DITIB), która powiązana jest z tureckim rządem. Wprawdzie w planie zajęć brak jest treści, które by to potwierdzały. Nie można jednak wykluczyć oddziaływania na uczniów pojedynczych nauczycieli.

Rodzice zainteresowani ściśle religijnym wychowaniem bynajmniej nie posyłają dzieci na lekcje islamu w szkole, lecz raczej na zajęcia koranu w meczetach.

Teolodzy islamscy, jak Ismail Yavuzan z Tybingi traktują lekcje religii islamskiej w szkołach jako środek przeciwko "religijnemu analfabetyzmowi". Zdaniem Yavuzana można też w ten sposób chronić młodzież przed namowami i werbunkiem przez islamskich ekstremistów.

W RFN od lat prowadzona jest intensywna debata o tym, jak dalece należy uwzględniać religijne wyobrażenia i oczekiwania muzułmanów. Chodzi m.in. o takie kwestie, jak oferta posiłków bez wieprzowiny w szkołach, uczestnictwo muzułmańskich dziewcząt w lekcjach pływania oraz zgoda na to, by nauczycielki wyznania muzułmańskiego mogły nosić w szkole tradycyjne chusty.

interia.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • Mahmoud33
  • Iwona
  • Nahla
  • rami
  • rafik
As salam . Jestem bezdomną i chorą muslim z polski . Za pośre ...
As-salamu alejkum. Chętnie poznam muzułmanów ze Szczecina ora ...
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
As salam . Mam do oddania ZA DARMO bon wczasowy http://ww ...
stat4u