custom background color for joomla articles

Niemiecka prasa o Konferencji Islamskiej: nowy początek

Czwartkowe wydania niemieckich dzienników komentują obrady Niemieckiej Konferencji Islamskiej.

Jak zauważa "Frankfurter Allgemeine Zeitung":

"W niemieckim podejściu do islamu nastąpił obiecujący zwrot. (...) Wygląda na to, że albo islamskie stowarzyszenia religijne i kulturalne gotowe są uznać niemieckie prawo wyznaniowe (...) albo pozostaną wobec niego niechętne, ale ustąpią miejsca przy stole obrad nowym partnerom do rozmów".

Podobnie widzi to "Koelner Stadt-Anzeiger":

 

"To, że Horst Seehofer przyjął za cel działań 'Islam w Niemczech, pochodzący z nich i działający dla Niemiec', stanowi obiecującą wypowiedź zapowiadającą nowy początek. Można ją uznać za wycofanie się przez szefa MSW z jego wcześniejszego stanowiska, kiedy skandował, że islam nie jest częścią niemieckiej kultury i życia społecznego. Pomysł kształcenia imamów w Niemczech nie jest niczym nowym, ale do tej pory był on stale rozwadniany i odkładany na później. Aby to się zmieniło, należy jeszcze wyjaśnić sprawę, w jaki sposób mieliby być oni wynagradzani. Jednym z rozwiązań mogłyby być składki opłacane przez muzułmanów udających się do meczetów. Natomiast nałożenie na nie bezpośredniego podatku wydaje się rozwiązaniem najgorszym z możliwych".

Zdaniem "Badische Zeitung" z Fryburga:

"Seehofer demonstruje, że zależy mu na udanych stosunkach z wszystkimi obywatelami wyznającymi islam. Nie ma przy tym cienia wątpliwości, że w takim razie należy ułożyć je także z silnym, chociaż w większości luźno zorganizowanym laikatem muzułmańskim, przy jednoczesnym ograniczeniu wpływów z zagranicy wywieranych na społeczność muzułmańską w Niemczech. Pierwszym krokiem w tym kierunku powinno być uwolnienie jej od uzależnienia od sponsorów z zagranicy. Tylko co będzie, kiedy ci stracą zainteresowanie finansowaniem swoich współbraci w Niemczech? Wtedy z pomocą musiałoby przyjść im państwo, uchwalając odpowiednie przepisy".

Myśl tę rozwija "Die Welt":

"Nie można dłużej tolerować sytuacji, w której większość meczetów i imamów w Niemczech finansowana jest z zagranicy. Popatrzmy na Austrię, której rząd pod przewodnictwem kanclerza Wernera Faymanna z SPÖ uchwalił w 2015 roku ustawę w sprawie islamu, która jako warunek uznania społeczności muzułmańskiej w tym kraju nakazywała jej zajęcie pozytywnej postawy wobec austriackiego państwa i społeczeństwa. Ustawa ta stanowiła ponadto, że środki przeznaczone na codzienne zaspokajanie potrzeb religijnych osiadłych w Austrii muzułmanów muszą pochodzić z kraju, a nie z zagranicy. Tymczasem większość naszych imamów finansowanych jest przez Turecko-Islamską Unię Instytucji Religijnych (DITIB), a jej funkcjonariusze działają na zlecenie rządu w Ankarze, a nie w Berlinie".

Krytyczną postawę wobec obrad Niemieckiej Konferencji Islamskiej zajmuje "Stuttgarter Zeitung":

"Żałosna dyskusja o tym, czy islam jest częścią Niemiec i ich życia codziennego prowadzi donikąd. Wszystkie komunały wypowiadane na ten temat są mętne i odległe od realiów codziennego życia, niezależnie od tego, czy ich autorom przyświecały jakieś szlachetne cele, czy też nie. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Nasza historia i kultura nie ukształtowała się pod wpływem islamu, a takie wartości jak tolerancja, równouprawnienie, wolności obywatelskie i trójpodział władzy nie są przecież wynalazkiem tej religii. Z drugiej strony islam jest u nas wszechobecny i trzeba to przyjąć do wiadomości".

interia.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Czy przyjąłbyś/przyjęłabyś rodzinę imigrantów pod swój dach?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Czy Polska powinna przyjąć imigrantów z Syrii?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Czy zezwolisz na budowę meczetu w swojej okolicy?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Czy kraje zachodnie zaostrzą politykę wobec imigrantów?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • NikitaDaysletly
  • Epiphonesgj
  • omedigk
  • epolakivubi
  • claudineww18
Salam alikum .Jestem muzulmanka od wielu lat ,lecz ostatnio zacz ...
As salamu aleykum. I'm Asia 18 years old polish woman. I'm intere ...
Arab mieszkajacy w Polsce poszukuje Arabke mowiaca w po arabsku d ...
I'm a 28 year old Pakistani engineer. I work in my profession in ...
As salam . Jestem bezdomną muzułmanką , która nocuje w schronisk ...
stat4u