custom background color for joomla articles

Niemcy: rząd kontroluje arabskie pieniądze dla meczetów

Niemiecki rząd zaostrzył kontrolę funduszy przekazywanych przez kraje arabskie instytucjom islamskim znajdującym się na terenie Niemiec, by nie dopuścić do wspierania islamskiego ekstremizmu.

Niemcy zaostrzają kontrolę nad finansowaniem meczetów

Jak podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung”, instytucje muzułmańskie w Niemczech otrzymują co roku dziesiątki milionów euro, głównie z Arabii Saudyjskiej i Kataru

Środowiska radykalnych muzułmanów w krajach nad Zatoką Perską zabiegają o współpracę z salafitami w Europie - wynika z raportu z 2016 roku

Od wiosny niemieckie władze zwracają się do państw znad Zatoki Perskiej, by informowały o przekazywanych funduszach i zgłaszały władzom w Berlinie przypadki występowania przez niemieckie meczety o finansowe wsparcie

– Zależy nam na tym, by finansowe wsparcie udzielane przez inne kraje instytucjom religijnym (w Niemczech - red.) było transparentne – powiedział rzecznik niemieckiego MSZ Christofer Burger. Rzecznik wymienił Kuwejt jako przykład wzorowej współpracy. – Z inicjatywy Kuwejtu współpracujemy bardzo ściśle od 2017 roku. Rząd kuwejcki stara się ze szczególną starannością sprawdzać finansowanie wszystkich projektów na terenie Niemiec – wyjaśnił Burger.

Rzecznik MSZ powiedział, że Berlin prowadzi rozmowy "z całym szeregiem” krajów, odmówił jednak zajęcia stanowiska wobec konkretnych państw – Arabii Saudyjskiej i Kataru. – Nie mogę udzielać informacji o tych poufnych rozmowach – zastrzegł. Nie potrafił też podać całościowej sumy, jaką kraje arabskie przekazują na działalność placówek muzułmańskich w Niemczech.

Prasa: dziesiątki milionów euro dla meczetów

Jak podał wczoraj dziennik "Sueddeutsche Zeitung”, instytucje muzułmańskie w Niemczech otrzymują co roku dziesiątki milionów euro, głównie z Arabii Saudyjskiej i Kataru. Z raportu sporządzonego w 2016 roku przez niemieckie służby wynika, że środowiska radykalnych muzułmanów w krajach nad Zatoką Perską zabiegają o współpracę z salafitami w Europie, przede wszystkim w Niemczech.

Autorzy raportu wymienili między innymi zakazaną w USA organizację "Revival of Islamic Heritage Society” z Kuwejtu, która próbowała stworzyć w Fellbach-Oeffingen na terenie Badenii-Wirtembergii salaficki ośrodek szkoleniowy. Zdaniem niemieckich służb był to element strategicznego planu, którego celem było prowadzenie islamistycznej działalności misyjnej w południowych Niemczech.

Rząd przeciw radykalnemu islamowi

Niemiecki rząd nie godzi się na rozpowszechnianie na terenie kraju radykalnej wersji islamu i chce lepiej kontrolować przepływ pieniędzy – czytamy w "SZ”. Autorzy cytują ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera, który oświadczył, że "należy skończyć z zagranicznymi wpływami na działalność niemieckich meczetów”.

Od wiosny br. niemieckie władze zwracają się do państw znad Zatoki Perskiej, by informowały o przekazywanych funduszach i zgłaszały władzom w Berlinie przypadki występowania przez niemieckie meczety o finansowe wsparcie.

Po zbadaniu przez służby, niemiecki MSZ informuje fundatora, czy popiera przekazanie pieniędzy, czy też ma zastrzeżenia do transferu pieniędzy. Niemieckie władze nie mogą zakazać transferu, ponieważ związki religijne w Niemczech mają wolną rękę w przyjmowaniu pomocy. Instytucje państwowe mogą kontrolować ich konta bankowe tylko w przypadku podejrzenia o terroryzm.

"SZ” zauważa, że kraje arabskie mają wiele możliwości obejścia kontroli. Niektórzy salafici z Północnej Nadrenii-Westfalii zapraszani są na pobyty stypendialne do Arabii Saudyjskiej, gdzie uczęszczają na językowe i religijne kursy. W tych przypadkach nie dochodzi do bezpośredniego przekazywania pieniędzy. Innym sposobem prowadzenia działalności misyjnej jest wysyłanie do Niemiec i innych krajów europejskich wędrownych kaznodziei w rodzaju Muhammada al.-Arifiego, który ma na Twitterze 20 mln zwolenników.

Autorzy zaznaczają, że większość gmin muzułmańskich w Niemczech ma problemy finansowe. Gdy pojawia się bogaty darczyńca, odrzucenie pomocy jest bardzo trudną decyzją.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Czy przyjąłbyś/przyjęłabyś rodzinę imigrantów pod swój dach?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Czy Polska powinna przyjąć imigrantów z Syrii?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Czy zezwolisz na budowę meczetu w swojej okolicy?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Czy kraje zachodnie zaostrzą politykę wobec imigrantów?

» Idź do ankiety »
1 możliwych do oddania głosów

jVS by www.joomess.de.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • Jamescob
  • Bobswath
  • Robertpiome
  • lilikar
  • Ushorow
Salam. Nie jestem muzułmanką ale chciałabym poznać wiedzę o islam ...
Salam alikum .Jestem muzulmanka od wielu lat ,lecz ostatnio zacz ...
Dzień dobry, Nasza firma Jasmin Service świadczy usługi przy kon ...
Przyjme do pracy w kebabie warunki pracy do uzgodnienia tel 51737 ...
Poznam pana pochodzenia arabskiego,wolnego,wyznanie nieistotne.Je ...
stat4u