custom background color for joomla articles

Nezar Charif, imam jednego z warszawskich meczetów (Centrum Kultury Islamu) alarmuje, że w stolicy powoli zaczyna brakować miejsca dla muzułmanów. W rozmowie z portalem onet.pl tłumaczył: "Przybywa wiernych (...) W każdym meczecie w stolicy jest już ciasno". Co ciekawe, przedstawiciele innego stołecznego meczetu (Ośrodek Kultury Muzułmańskiej) całkowicie odcinają się od tezy postawionej przez Nezara Charifa. Czy w Warszawie rzeczywiście brakuje meczetów? Szczegóły w artykule poniżej.

Ciasnota w warszawskich meczetach?

Kwestię ilości miejsc w warszawskich świątyniach dla wyznawców Islamu poruszył imam jednego ze stołecznych meczetów - Nezar Charif. Zdaniem przywódcy świątyni z ul. Wiertniczej, we wszystkich warszawskich meczetach jest już zbyt ciasno. W rozmowie z portalem onet.pl Nezar Charif podkreślał, że konieczne jest powstanie nowego, większego meczetu lub rozbudowa istniejących. Choć jak przyznał, na chwilę obecną nie jest to możliwe.

- Przybywa wiernych, w Warszawie jest coraz więcej muzułmanów. Mamy kilka meczetów i w każdym z nich jest już ciasno. Nierealne, by wszyscy wierni zmieścili się w jednej świątyni. Przydałby się jeszcze jeden meczet, by wierni nie musieli modlić się w ciasnocie - mówił dla onet.pl imam Nezar Charif.

Jak zauważył dziennikarz Onetu - Bartłomiej Bublewicz, tłumy wiernych szczególnie widać podczas najważniejszego święta muzułmańskiego Id al-Adha. By przystąpić do wspólnej modlitwy podczas "Święta Ofiarowania", wyznawcy Islamu muszą wynajmować dodatkowe hale. - To prawda, wierni musieli wynająć halę na 2 tys. osób, gdyż sala meczetu mieści ich jedynie tysiąc - potwierdza imam Nezar Charif.

Różnica zdań

Czy w Warszawie rzeczywiście brakuje meczetów? I ilu muzułmanów zamieszkuje stolicę Polski? Realne statystyki są niezwykle trudne do sprecyzowania. Rejestru muzułmanów w Warszawie nie prowadzi nawet oficjalna Liga Muzułmańska w RP. Według różnych szacunków i źródeł w naszym kraju przebywać może nawet 40 tys. muzułmanów. Blisko jedna trzecia wszystkich wyznawców Islamu na terenie Polski zamieszkuje Warszawę.

Jednak opinia o niewystarczającej ilości miejsc w warszawskich meczetach nie jest podzielana przez wszystkie stołeczne ośrodki islamskie. Ośrodek Kultury Muzułmańskiej z warszawskiej Ochoty stanowczo odcina się od poglądów imama Charifa.

Liga Muzułmańska w RP a wraz z nią Ośrodek Kultury Muzułmańskiej nie mają żadnych powiązań z p. Charif oraz prowadzonym przez niego centrum, oraz nie utożsamiają się z poglądami wyrażonymi przez p. Charif w wywiadzie dla onetu ani w żadnym innym - piszą przedstawiciele Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w odpowiedzi na pytania naszej redakcji.

warszawa.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • Jamesdic
  • Sеx dating sitе, seх on a first dаtе, seх immediatеlу: https://soo.gd/ZfPh
  • jomodix
  • monaws69
  • Вeаutiful girls fоr sеx in your citу Canаdа: http://slink.pl/cac7
Witam mam 18 lat jestem chłopakiem. Szukam muzułmanki, której będ ...
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
stat4u