custom background color for joomla articles

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować. Koran uznaje kobietę za istotę bezbronną i potrzebującą wsparcia, dlatego w islamie kobieta ma swego opiekuna – mężczyznę. Obowiązkiem ojca, brata, a później męża jest zapewnienie kobiecie opieki, czuwanie nad jej postępowaniem i ewentualnie korygowanie niewłaściwych postaw. Opieka mężczyzny daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa, lecz faktycznie dzieje się to kosztem wolności i możliwości samodzielnego wyboru drogi życiowej.

 

Zgodnie z nakazem Koranu, mężczyzna, jeśli odczuwa pociąg seksualny do kobiet, powinien założyć rodzinę i starać się zapewnić jej dobrobyt. Pozamałżeńskie stosunki seksualne, nawet między ludźmi wolnego stanu, są w islamie całkowicie zakazane. Mężczyzna jest głową rodziny, podejmuje najważniejsze decyzje, zarządza pieniędzmi. Cechami uznawanymi za bardzo pożądane u mężczyzny są stanowczość, mądrość, zaradność i zdecydowanie. Swoje kobiety – żonę (żony), córki, siostry, kuzynki – powinien chronić i strzec, gdyż od ich nieskazitelnego, moralnego prowadzenia się zależy jego honor. Cześć kobiety może ucierpieć w kontaktach z obcymi mężczyznami, na zatłoczonej ulicy, w autobusie czy sklepie, dlatego też lepiej, by zawsze był przy niej ktoś, kto może ją ochronić, czyli mężczyzna. By nie narażać kobiet niepotrzebnie, mężczyźni zazwyczaj sami robią zakupy, załatwiają sprawy urzędowe, starają się, by ich córki nie musiały w godzinie szczytu wracać zatłoczonym autobusem z uczelni itp.

 

Mężczyzna i kobieta mają się uzupełniać i wspierać. Mężczyzna, opiekując się kobietą, zawsze powinien myśleć o tym, co jest dla niej najlepsze. Opieka mężczyzny obejmuje również odpowiedzialność finansową – kobieta nie ma obowiązku utrzymywać się sama czy też uczestniczyć finansowo w utrzymaniu rodziny. Mąż powinien zapewnić żonie nie gorszy status materialny niż ten, jakim cieszyła się w domu rodzicielskim. Nie powinien zabraniać żonie pracy zarobkowej, ale też nie powinien jej do niej przymuszać. Zarobione pieniądze są własnością kobiety i nie ma ona obowiązku włączać ich do domowego budżetu. Kobieta w islamie ma bezsporne prawo do swojego majątku, jeśli inaczej nie przewiduje umowa małżeńska; nikomu, ani ojcu, ani mężowi, nie wolno pozbawić jej jakichkolwiek dóbr materialnych.

 

W islamie kobieta jest odpowiedzialna za rodzinę i za wychowanie dzieci (chłopcy dopiero po obrzezaniu przechodzą pod opiekę ojca). Kobieta powinna dbać o męża i dom. Zazwyczaj dom jest dla niej źródłem satysfakcji i dumy. Mąż nie jest jednak zwolniony z prac domowych, powinien żonie w miarę możliwości pomagać w obowiązkach domowych. Mahomet, jak mówią hadisy, sam naprawiał swoją odzież i sprzątał, a każdy muzułmanin powinien brać z niego przykład.

 

Rola kobiety nie jest ograniczona tylko do spraw domowych; islam wysoko ceni wykształcenie i mądrość; dobra żona i matka to kobieta wykształcona i inteligentna. Doceniana jest też rola kobiet w krzewieniu religii – pierwszym człowiekiem, prócz Mahometa, który przyjął islam, była jego żona Chadidża. Duchowe i materialne wsparcie, jakiego udzieliła ona propagatorowi nowej religii, jest bardzo wysoko oceniane przez muzułmanów. W sprawach wiary panuje w islamie egalitaryzm, z jednym może wyjątkiem – wyżej cenieni są ludzie bardzo pobożni. Pobożność otwiera bramy raju, bez względu na płeć. Wprawdzie jest osobny raj dla kobiet i osobny dla mężczyzn, ale zarówno pobożny muzułmanin, jak i pobożna muzułmanka trafią tam po śmierci. Teoria, że według islamu kobieta nie ma duszy, jest jednym z nieprawdziwych, choć szeroko rozpowszechnionych, negatywnych stereotypów na temat tej kultury. Islam, inaczej niż stara tradycja w chrześcijaństwie, nie obwinia kobiety o wygnanie pierwszych ludzi z raju. W doktrynie muzułmańskiej Adam i Ewa popełnili grzech odejścia od Boga wspólnie.

 

Do obowiązków żony należy zaspokajanie potrzeb seksualnych męża, na tyle, by mógł prowadzić moralne życie w poczuciu stabilizacji i aby z tego związku narodziły się dzieci. Dla mężczyzny bardzo duże znaczenie ma to, by żona darzyła go szacunkiem, w przeciwnym razie małżeństwo nie odniesie sukcesu. Mężczyzna zazwyczaj stara się zdobyć autorytet i na szacunek zasłużyć. Autorytet męża może podważyć ignorowanie potrzeb lub próśb żony, toteż mężczyzna stara się je spełniać, jeśli nie przekraczają granic rozsądku. Mężczyzna powinien obdarzać żonę należytym szacunkiem, traktując ją w sposób łagodny i delikatny. Islam dopuszcza kary cielesne w stosunku do żony, ale zaleca traktować je jako ostateczność. Zastrzega się, że w żadnym razie mężczyzna nie powinien bić żony na tyle mocno, by miała ślady owego bicia na ciele. Jest jeden werset Koranu, w którym zezwala się mężowi na stosowanie kary cielesnej, aczkolwiek – co jest ogromnie ważne – tylko w przypadku takich zachowań, które mogą wywołać nushuz, czyli rebelię. Chodzi o aroganckie zachowanie żony wobec męża lub permanentną odmowę współżycia małżeńskiego (nie zaś wyjątkową – spowodowaną złym samopoczuciem żony).

Agata Marek

Komentarze  

#10 Saper 2017-01-20 22:49
Każdy facet kto podnosi na kobietę rękę to cham i prostak i żadna religia tego nie usprawiedliwia !!!!!!! Jeśli ktoś myśli inaczej niech zgłosi się do lekarza psychiatra
Cytować
#9 Kara 2017-01-07 18:14
Cytuję Przemko:
Bardzo podoba mi się to, co w islamie dotyczy rodziny, roli kobiety i mężczyzny, podejścia do religii. Jest po prostu NORMALNIE. Dlatego islam rozkwita, a zidiociałe politycznie-poprawne społeczeństwa Białego Człowieka wymierają. Ale mam tylko jedną uwagę do artykułu, który przeczytałem z przyjemnością. Pierwsze zdanie zaprzecza całej pozostałej treści. (i praktyce) Czyli jest nieprawdziwe - po co się tam znalazło?
W takim razie jedź sobie do tych egzotycznych krajów, przyjmij religie, stań się wyznawcą tego wspaniałęgo "rozkwitającego" systemu, a normalnym ludziom daj spokój, bo my chcemy żyć po swojemu, To jest mam nadzieje mój całkiem Logiczny wniosek.
Cytować
#8 Przemko 2017-01-07 01:02
Bardzo podoba mi się to, co w islamie dotyczy rodziny, roli kobiety i mężczyzny, podejścia do religii. Jest po prostu NORMALNIE. Dlatego islam rozkwita, a zidiociałe politycznie-poprawne społeczeństwa Białego Człowieka wymierają. Ale mam tylko jedną uwagę do artykułu, który przeczytałem z przyjemnością. Pierwsze zdanie zaprzecza całej pozostałej treści. (i praktyce) Czyli jest nieprawdziwe - po co się tam znalazło?
Cytować
#7 Przemko 2017-01-07 00:55
Cytuję Kara:
Ja nie widze tutaj równości tylko zależność rodzic-dziecko(mężczyzna-kobieta), który ma zezwolenie na karanie, ponaglanie, wyjątkiem jest sprawa seksu, która w tym artykule jak i w islamie jest przedstawiona jednoznacznie- tylko potrzeby seksualne męża się liczą. Tutaj jest widoczna relacja bezbronne głupawe dziecko- myślący odpowiedzilny dorosły. Pisząc takie głupoty sami sobie zaprzeczacie, bo to wyklucza jakąś równość. Tym bardziej pod kątem uprawnień i podmiotowości. Islam twierdzi że kobieta nie umie myśleć.... nie tylko. Wy się boicie, bo myślenie racjonalne wychodzi kobietom lepiej i sprawdza się w realnym życiu bardziej niż mężczyznom. Islam boi się kobiecości dlatego stara się ją trzymać w ryzach

myślenie LOL i to w dodatku racjonalne BUHAHAH kobietom wuchodzi lepiej?? ahahahahh
Cytować
#6 Guest 2016-03-15 11:19
Piotrze (Karo), poszukaj a znajdziesz.
Cytować
#5 Piotr 2016-03-14 12:51
Jesteście banda kłamców, skoro jest jak mówicie dlaczego nie znalazłem ani jednego cytatu z hadithow lub Koranu? Bo takich nie znajdziecie, zapraszam do poznania prawdy w oparciu o muzułmańskie księgi na profil www.facebook.com/islamdlaopornych
Cytować
#4 Anłar 2016-02-04 00:11
Stosunki takie są zakazane wśród sunnitów. Co do pozostałych, nie interesuję się tym co nie jest zgodne ze słowem Allaha oraz jest innowacją. W Czeczeni oraz Afganistanie pedofile są kamienowani lub odcinają im głowy tępymi nożami (oraz podobne, w zależności od nastrojów), istnieje pogląd który obraża Proroka Muhammad-a nazywając go pedofilem. Gdyby nim był wrogowie islamu żyjący w jego czasach tak by go nazywali, gdyby zrobił krzywdę którejś ze swych żon to te by nie płakały na jego pogrzebie oraz uciekały od niego itp. Kobieta ma prawo do satysfakcji seksualnej (facet wręcz obowiązek ją zaspokoić). Obrzezanie kobiet jest dozwolone (lecz tylko wargi sromowe) w taki sposób aby nie naruszać łechtaczki. Czy Kara dostała kosza od jakiegoś Turka/Araba że jest taka wroga dla mężczyzn? To nie pierwszy jej komentarz tego typu:P
Cytować
#3 Jan III Sobieski 2016-01-27 09:54
A to dobre, wg. Koranu kobieta i mężczyzna są równi, no niezła propaganda, nawet Goebbels by się nie powstydził. A co z powszechną w islamie akceptacją pedofili !!! No bo jak inaczej można nazwać małżeństwa kilkuletnich nawet dziewczynek z dorosłymi. A może wycinanie łechtaczki jest przejawem tej równości. Muzułmanie przestańcie kłamać !!!!!!!!!!
Cytować
#2 Tomek 2015-11-06 23:33
Dzień dobry,
nie jestem muzułmaninem ale chciałem zweryfikować ostatnio eksponowane informacje: czy to prawda że możecie się żenić z dziewczynkami poniżej 10 roku życia i uprawiać z nimi tzw seks udowy? Lepiej zapytać u źródła niż wydawać krzywdzące wyroki na podstawie niezweryfikowanych informacji.
Pozdrawiam.
Cytować
#1 Kara 2015-09-18 21:27
Ja nie widze tutaj równości tylko zależność rodzic-dziecko(mężczyzna-kobieta), który ma zezwolenie na karanie, ponaglanie, wyjątkiem jest sprawa seksu, która w tym artykule jak i w islamie jest przedstawiona jednoznacznie- tylko potrzeby seksualne męża się liczą. Tutaj jest widoczna relacja bezbronne głupawe dziecko- myślący odpowiedzilny dorosły. Pisząc takie głupoty sami sobie zaprzeczacie, bo to wyklucza jakąś równość. Tym bardziej pod kątem uprawnień i podmiotowości. Islam twierdzi że kobieta nie umie myśleć.... nie tylko. Wy się boicie, bo myślenie racjonalne wychodzi kobietom lepiej i sprawdza się w realnym życiu bardziej niż mężczyznom. Islam boi się kobiecości dlatego stara się ją trzymać w ryzach
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

7 faktów na temat obecności muzułmanów w Europie, o których się nie mówi

Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

czytaj więcej

Ostatnio rozmyślałem co skłania muzułmanów do przyłączania się do takich grup jak isis? Czy to nadinterpretacja świętego Koranu? Czy Ci ludzie, po prostu szukają sławy? Czy przynależność do takiej grupy ...

kliknij i dodaj komentarz

Polecamy

Twórcy filmu prezentują historię powstania świętej księgi islamu - Koranu (al-Qur'an).

czytaj więcej

Nader i Simin są teherańskim małżeństwem w separacji. Pewne z pozoru błahe zdarzenie postawi bohaterów przed wieloma moralnie niejednoznacznymi wyborami.

czytaj więcej

"Bitwa o Irak" - W odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines dokonują masakry na cywilach

czytaj więcej

"Medicus" - Wizualna podróż ze średniowiecznej Anglii do arabskiego świata Isfahanu

czytaj więcej

Akcja wspieramy studenta

Zapraszamy do wspierania studentów poruszających w swoich pracach dyplomowych, magisterskich tematy związane z religią islamu.


Można wziąć udział w badaniu o którym więcej dowiecie się TUTAJ.

Jan Hartman "Islam, czyli normalność"

Ależ oczywiście, że za dwadzieścia lat będzie w Polsce znacznie więcej meczetów niż obecnie i znacznie mniej kościołów! A polskie społeczeństwo na powrót stanie się normalne i typowe, czyli zróżnicowane etnicznie i religijnie – takie, jakim było zawsze, wyjąwszy kilka dziesięcioleci po II wojnie światowej, która przyniosła ze sobą tragiczne tzw. czystki etniczne.


czytaj więcej

Kobieta i mężczyzna w islamie

Według Koranu mężczyzna i kobieta są sobie równi. Ze względu na obowiązki ciążące na mężczyźnie i przyznawane mu cechy, takie jak racjonalność, łatwość podejmowania decyzji, opanowanie, stanowczość i siła fizyczna, oraz cechy przypisywane kobiecie, takie jak emocjonalność i uczuciowość, mężczyzna powinien się kobietą opiekować.

Kobieta i mężczyzna w islamie

Seks i Religia: Islam

Jeżeli interesuje Ciebie temat seksu w islamie przeczytaj poniższy artykuł.

Seks i religia: Islam

Nowi użytkownicy

  • gogapiletov
  • doramurkina
  • XusaVom
  • Frankexcew
  • Eаsу wау tо earn mоnеy online in UK uр to а $6744 рer day: http://tjcxvwba.fivedomen.club/e07
Witam mam 18 lat jestem chłopakiem. Szukam muzułmanki, której będ ...
Salam, Mam 27 lat, szukam dobrego męża.
Witam, mam 22 lata jestem Polką i poszukuje męża muzułmanina, wła ...
Mam 29 lat i jedno dziecko. Szukam partnera do stałego związku.
Salam, I'm looking for a good polish woman who will want to marr ...
stat4u