ISIS: Dozwolone bicie, seks i sprzedawanie nie-muzułmanek

Rząd Państwa Islamskiego opublikował zasady określające jak wojownicy dżihadu mają postępować wobec kobiet i dzieci schwytanych w niewolę.

W broszurze pt. „Pytania i odpowiedzi w sprawie niewolników i pojmanych" ( Su'al wa-Jawab fi al-Sabi wa-Riqab) departament wiary Państwa Islamskiego wylicza zasady postępowania dla wojowników dżihadu - pisze amerykański „Newsweek”.

Broszura została opublikowany 3 grudnia.  W tekście między innymi stwierdza się, że "dozwolone"  jest bicie, uprawianie seksu oraz sprzedawanie pojmanych kobiet nie-muzułmanek. Zasady te dotyczą również młodych dziewczynek.

Odkąd Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad terenami w północnym Iraku do niewoli islamistów dostało się tysiące jazydzkich kobiet i dzieci. Mężczyzn często rozstrzeliwano na miejscu. Organizacje humanitarne donoszą o masowych grobach, w których są pochowani. Z relacji Human Rights Watch oraz osób, którym udało się uciec, kobiety trafiają do obozów w Mosulu oraz Tal Afar i są tam sprzedawane jako służące lub konkubiny.

Według pracowników Bristol University's Gender and Violence Research Centre, już ponad 2,500 jazydzkich kobiet zostało pojmanych przez grupy terrorystów.

- Kobiety te są traktowane jak bydło - mówiła w CNN jedna z pracownic Uniwersytetu w Bristolu. - Są gwałcone i maltretowane psychicznie. Wystawia się na sprzedaż na bazarach w Mosulu i Ar-Rakka. Na szyi mają metki z cenami”. Nie wiadomo, co zresztą kobiet – działacze organizacji pozarządowych zajmujących się wspólnotami Jazydów szacują, że liczba zaginionych kobiet jest bliska 4,6 tys.

W broszurze, o której pisze „Newsweek”, islamiści usprawiedliwiają porywanie kobiety tym, że nie są one muzułmankami. Tekst pozwala też bojownikom ISIS na seks z niewolnicami – powołuje się przy tym na Koran ( 23:5-6) - "Szczęśliwi którzy zachowują wstrzemięźliwość z  wyjątkiem swoich żon (  oraz pojmanych i  niewolnic), bo wtedy nie będą ganieni"  Jednocześnie instrukcja zaleca, aby właściciel nie sprzedawał kobiety, jeśli ta zajdzie z nim w ciążę.

Dokument opisuje też szczegółowo, jak pojmane kobiety mogą być bite. Dopuszczalne jest ich bicie w celu zdyscyplinowania, ale zakazuje się bicia w celach torturowania. Zakazano również bicia kobiet po twarzy.

We wrześniu tego roku 120 uczonych muzułmańskich i imamów z całego świata wystosowało list otwarty do przywódców ISIS. Nazywają ich nie-muzułmanami i potępiają za sposób w jaki traktują Jazydów.

newsweek.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież