Muzułmanie świętują Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to święta chrześcijańskie. Jest to czas wolny również dla wyznawców innych religii. Jak spędzają go muzułmanie? Niektórzy poświęcają go dla rodziny, inni obchodzą "urodziny proroka Jezusa", jednego z 24 proroków biblijnych uznawanych przez Koran.

Wielu muzułmanów w USA dekoruje swoje domy i przygotowuje specjalną ceremonię na święta, którą wykorzystują jako okazję do nauczania dzieci o roli proroka Jezusa w islamie. Dzięki temu nie czują się wyłączeni ze społeczeństwa.


Myślę, że wielu muzułmanów świętuje Boże Narodzenie, ale robią to po cichu - mówi Ani Zonnevelda, 49-letni praktykujący muzułmanin. Nie zamierza się z tym kryć i otwarcie przyznaje, że ma zamiar w Boże Narodzenie uczcić narodziny Jezusa Chrystusa, tak samo jak urodziny Proroka Muhammada.

Obchody Bożego Narodzenia nie są sprzeczne z islamem, ponieważ Jezus także jest naszym prorokiem - dodaje Zonnevelda. Podczas bożonarodzeniowego przyjęcia rodzice rozmawiają z dziećmi o podobieństwach i różnicach między "muzułmańskim" a "chrześcijańskim" Jezusem, uczą ich, że w islamie są także inni prorocy.

O tej porze roku w meczetach jest zwyczaj nauczania o Jezusie. Chwali się go jako jednego z wielkich proroków, ale odróżnia muzułmańską wiarę od chrześcijańskiej. Muzułmanie muszą wierzyć i kochać Jezusa Chrystusa jako proroka i Mesjasza - tłumaczy profesor Ihsan Bagby, badacz islamu na University of Kentucky.

Czas Bożego Narodzenia, kiedy w Polsce mamy dni wolne od pracy, przeznaczamy na życie rodzinne - mówi mufti Tomasz Miśkiewicz, duchowy zwierzchnik polskich wyznawców islamu. Polscy muzułmanie nie stawiają w domach choinek i nie łamią się opłatkiem, gdyż są to chrześcijańskie symbole. Wyjątek w tym względzie stanowią spotkania opłatkowe w pracy czy w szkole, gdzie aby nie urazić chrześcijan, muzułmanie dzielą się z nimi opłatkiem.

Najtrudniej w tym czasie jest jednak dzieciom, bo porównują się z rówieśnikami i czują się one pokrzywdzone, gdy nie dostają prezentów, dlatego coraz częściej w okresie Bożego Narodzenia wyznawcy islamu obdarowują swoje dzieci prezentami. Dziecku trudno jest wytłumaczyć, dlaczego w domu nie ma choinki, dlaczego nie dostaje prezentów i nie łamie się opłatkiem- mówi mufti Miśkiewicz.

onet.pl

 

Komentarze  

#1 admin 2014-12-22 14:06
"Myślę, że wielu muzułmanów świętuje Boże Narodzenie, ale robią to po cichu - mówi Ani Zonnevelda, 49-letni praktykujący muzułmanin. Nie zamierza się z tym kryć i otwarcie przyznaje, że ma zamiar w Boże Narodzenie uczcić narodziny Jezusa Chrystusa, tak samo jak urodziny Proroka Muhammada."
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież