Izrael grozi Palestyńczykom procesami za "zbrodnie wojenne". Powód? Palestyna chce wejść do Międzynarodowego Trybunału Karnego

Izrael zagroził palestyńskim przywódcom procesami sądowymi za "zbrodnie wojenne", jeśli Autonomia Palestyńska przystąpi do Międzynarodowego Trybunału Karnego. Palestyna jako członek MTK mogłaby wytoczyć procesy przywódcom izraelskim na podstawie takich samych oskarżeń.
Możliwość wytoczenia sprawy przez Palestyńczyków stronie izraelskiej potwierdził profesor prawa na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie Dawid Krec. Oświadczył on: "Przenoszenie ludności z kraju okupującego na terytorium okupowane jest uważane zgodnie ze Statutem rzymskim za zbrodnię wojenną. Może to mieć konsekwencje dla każdego żydowskiego osiedla założonego po przystąpieniu Palestyny do MTK".

Agencja AFP, powołując się na komunikat przekazany jej z "izraelskich źródeł rządowych", pisze, że Izrael zagroził pozwaniem przed sąd "wysokich przedstawicieli palestyńskich" za "zbrodnie wojenne". Komunikat ten nie precyzuje jednak, kiedy by to miało nastąpić.

Izrael: Hamas jak Państwo Islamskie

Od kilku miesięcy premier Beniamin Netanjahu i inni czołowi politycy izraelscy w licznych wypowiedziach porównują działania Hamasu w Strefie Gazy do działań Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii, oskarżając go o "zbrodnie wojenne".

Politycy izraelscy oskarżają Hamas m.in. o wykorzystywanie ludności cywilnej jako tarcz ludzkich podczas ostatniej, 50-dniowej ofensywy wojsk izraelskich w Strefie Gazy. Wówczas wskutek izraelskich bombardowań i ostrzału artyleryjskiego zginęło 2200 Palestyńczyków i ponad 70 Izraelczyków, niemal wyłącznie żołnierzy.

Formalnie podpisanie Statutu rzymskiego w celu wejścia do MTK pozwoliłoby Palestyńczykom ścigać Izrael za zbrodnie wojenne. Przewiduje się, że Palestyna zostanie oficjalnie zaakceptowana w ciągu sześciu tygodni jako członek MTK, jednak jurysdykcja tego trybunału nie działa wstecz.

Izrael wprowadza pierwsze "sankcje"

Hiszpański dziennik "El Pais" przewidywał, że jedną z pierwszych konsekwencji akcesu Autonomii Palestyńskiej do MTK będzie zastosowanie przez Izrael surowych sankcji gospodarczych, ponieważ porozumienie pokojowe z Oslo zobowiązuje Palestyńczyków, aby nie przystępowali do organów międzynarodowych w sposób "jednostronny", bez uprzednich negocjacji z rządem izraelskim.

Izrael zrobił już pierwszy krok w przewidywanym przez "El Pais" kierunku. Postanowił zamrozić transfer środków pieniężnych dla Autonomii w ramach kary za decyzję Palestyńczyków w sprawie przystąpienia do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Beniamin Netanjahu po konsultacji ze swoim gabinetem podjął decyzję o zamrożeniu w styczniu transferu w wysokości 500 mln szekli (ok. 125 mln dolarów) przeznaczonego na wypłaty uposażeń dla pracowników wszystkich szczebli palestyńskiej administracji, poczynając od rządu.

gazeta.pl

 

{jvotesystem poll=|15|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież