Islamizacja Europy to mit czy realne zagrożenie, czy powinniśmy się czegoś obawiać? To temat delikatny i kontrowersyjny, ale bardzo aktualny w świetle ostatnich wydarzeń w redakcji tygodnika "Chalie Hebdo". O tym, kto na prawdę stoi za zamachami i czy zrzucanie zła na islamskich fundamentalistów nie jest tym, na co liczą terroryści, rozmawiają przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego Mohamed Adham Abd El Aal, dr Patrycja Sasnal z PISM oraz dziennikarz portalu Eurosilam dr Piotr Ślusarczyk. - To co się dzieje dzisiaj z religiami jest koszmarem - ocenił w pierwszej części programu Mohamed El Aal.

Goście Kamila Tureckiego spierali się o to, czy terroryzm jest tylko problemem muzułmanów. - To nie jest jedna grupa, bo jak popatrzymy na poprzedni wielki zamach przed "Charlie Hebdo", to był Breivik, który był chrześcijaninem - przekonywała dr Sasnal.

- Są badania, które mówią jednoznacznie: w 2013 roku w skali świata za 75 proc. ofiar zamachów odpowiadają wyznawcy islamu, to jest fakt - replikował dr Ślusarczyk. Jego zdaniem w ostatnich latach dokonała się istotna zmiana w postrzeganiu terroryzmu.

- W latach 70 i 80 ubiegłego wieku specjaliści mówili, że terroryzm miał wymiar nacjonalistyczny. Natomiast teraz jesteśmy w takim momencie historii, że ma on wymiar religijny (...). Wiele lat temu mówiono, że nie ma terroryzmu islamskiego. Dziś specjaliści od bezpieczeństwa mówią o tym, że jednak takie wydanie terroryzm ma - powiedział dr Ślusarczyk.

Mohamed Adham Abd El Aal zaznaczył, że trzeba dobrze rozumieć znaczenie słowa "islamski". - Nie ma terroryzmu chrześcijańskiego, nie ma terroryzmu judaistycznego i nie ma terroryzmu islamskiego. Są przestępcy z pewnych grup społecznych. Kiedy chrześcijanie mordowali się nawzajem w Wielkiej Brytanii, nikt nie mówił o "terrorystach chrześcijańskich". To co się dzieje dzisiaj z religiami jest koszmarem. Jeśli ktoś mówi, że "papież jest idiotą", to koszmar. Jeśli naprawdę wierzymy w Boga, to przestańmy mówić o terroryzmie religijnym.

Odpowiadając red. Ślusarczyk podkreślił, że z islamem jest wiele problemów, które do dziś nie zostały rozwiązane. - Są w Koranie "wersety miecza", oczekiwałem od polskich muzułmanów, że uznają te "wersety miecza" za wersety nieislamskie, albo za historyczne, ale nie zrobili tego - mówił. Zdaniem Ślusarczyka zamach w "Charlie Hebdo" był egzekucją i znacząco różnił się od tych dokonywanych w ubiegłym stuleciu w Europie.

- To był mord, przestępstwo, ale co to ma z islamem wspólnego? - pytał przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego. Zgodziła się z nim dr Sasnal. - Wszyscy wiemy co to było, wszyscy to potępiamy. Islam jest niezwykle plastyczny, jest prostą religią, która daje pięć prostych zasad. Islam jest na tyle różnorodny, że jest religią uniwersalną: socjalistycznej Algierii, ultrakonserwatywnej Arabii Saudyjskiej i neoliberalnego Egiptu.

- Istnieją tacy ludzie, którzy dosłownie interpretują słowa Koranu i to jest niebezpieczne - replikował dr Ślusarczyk. - Są w Koranie takie zapisy, które mogą usprawiedliwiać przemoc wobec niewiernych - dodał.

- Największa instytucja w świecie muzułmańskim potępiła zamachy jasno i oficjalnie (...). Wszyscy wielcy mufti w całym świecie arabskim natychmiast potępili i natychmiast się odcięli od tego. Pytanie kto uzbroił i wyszkolił Al-Kaidę? - mówił El Aal.

onet.pl

 

{jvotesystem poll=|41|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież