Antymuzułmańska Polish Defence League wpadła na kolejny pomysł, jak zastraszyć mieszkających w Polsce muzułmanów. Chce stworzyć "platformę internetową", gdzie będzie publikować zdjęcia, adresy i inne dane wyznawców islamu. – To przypomina coś, co przed wojną znane było jako getta ławkowe dla Żydów – mówi naTemat Tatar Selim Chazbijewicz.

"Muslimwatch"
Polska Liga Obrony, której celem jest obrona kraju przed "zagrożeniem", jakie rzekomo stwarzają polscy muzułmanie, kilkukrotnie udowadniała, że w antymuzułmańskiej paranoi potrafi dojść do granic absurdu. Były już więc "antymuzułmańskie patrole" w klubach, była też "akcja boczek", w ramach której na adres islamskiego centrum kultury wysyłano kawałki mięsa.

Teraz jest nowa inicjatywa, jeszcze bardziej kontrowersyjna. Jak poinformował na Facebooku szef organizacji Dariusz Mazurek w planach jest utworzenie "platformy informacyjnej" z danymi polskich muzułmanów, m.in. informacjami o ich miejscach zamieszkania i pracy.

– To nie tyle nasza inicjatywa, co inicjatywa obywatelska. My udostępnimy taką platformę w odpowiedzi na oczekiwania obywateli – przekonuje Mazurek w rozmowie z naTemat. Jak ma wyglądać platforma? – Każdy obywatel naszego kraju będzie mógł sam zrobić zdjęcie muzułmanina, który powiedzmy jedzie samochodem o numerze rejestracyjnym takim i takim. Albo na przykład zdjęcie grupy muzułmanów siedzących w jakimś pubie czy miejscu, gdzie się spotykają. Centrum kultury, meczet - cokolwiek. Takie zdjęcie trafi na stronę – wyjaśnia lider PDL.

Pomysł już na pierwszy rzut oka wygląda absurdalnie, ale Mazurek twierdzi, że kryją się za nim autentyczne obawy Polaków. Bo przecież obywatel chciałby wiedzieć, czy np. w tym samym bloku nie mieszka przypadkiem wyznawca islamu...

– Każdy powinien mieć prawo wiedzieć, że potencjalny terrorysta może mieszkać w tej samej dzielnicy lub być sąsiadem z piętra niżej. W zamachach w Anglii w 2005 roku brali udział wykształceni ludzie. Tak samo zamach w USA przeprowadził oficer psychiatra. "Terrorysta" to nie znaczy talib w długiej szacie. To może być na pozór normalny i światły człowiek – opowiada.

Wygląda więc na to, że Polska Liga Obrony chce zrobić coś na wzór inicjatywy Redwatch, której celem jest zbieranie i zamieszczanie danych osobowych działaczy stowarzyszeń lewicowych i antyfaszystowskich. Zamiast Redwatch ma być jednak "Muslimwatch".

– Obecnie przygotowujemy platformę. Wkrótce planujemy ją uruchomić – dodaje Mazurek.

Rasizm i dane osobowe

Nie jest pewne, czy zamiary PDL rzeczywiście są poważne. Jeśli jednak tak jest, można się spodziewać, że "rejestr muzułmanów" spotka się z szybką reakcją nie tylko środowiska wyznawców islamu w Polsce. Mówi o tym w rozmowie z naTemat Selim Chazbijewicz, polski Tatar i były imam gminy muzułmańskiej w Gdańsku.

– Polska przyjęła ustawę o ochronie danych osobowych. Taki rejestr byłby przestępstwem w świetle tej ustawy. Poza tym Polska jest krajem demokratycznym i laickim. Wskazywanie kogoś z powodu wyznania też jest przestępstwem. Pewnie PDL będize próbowała to robić, ale mam nadzieję, że władze państwowe szybko zareagują – komentuje.

Jego zdaniem pomysł PDL to coś, co "przypomina getta ławkowe przed wojną". – Po 1939 roku wiemy, jak się to skończyło. Tutaj może być podobnie. Ktoś zaraz wpadnie na pomysł, żeby utworzyć Auschwitz dla muzułmanów. To niebezpieczne – mówi oburzony.

Selim Chazbijewicz: Nie każdy musi publicznie deklarować swoje wyznanie wiary. Nie można do tego zmuszać. Inicjatywa PDL pachnie rasizmem. Z jednej strony jest islamski fanatyzm, z drugiej antyislamski.

Polska Liga Obrony ani prawem, ani ludzką przyzwoitością się jednak nie kieruje. Kiedy pytam Mazurka o to, czy "rejestr muzułmanów" nie będzie łamał np. ustawy o danych osobowych, długo się zastanawia.

– Hmmm... Jeśli przez naszą platformę obywatel zamieści jakieś dane, to chyba nie będzie problemu. Jeśli jakiś muzułmanin poczuje się urażony, proszę bardzo, może się na nas poskarżyć do sądu – kwituje.

natemat.pl

 

{jvotesystem poll=|78|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież