Nowy meczet w Warszawie już działa

Ośrodek Kultury Muzułmańskiej przy Rondzie Zesłańców Syberyjskich na Ochocie został otwarty. Budowa trwała od 2010 roku i miała skończyć się już trzy lata temu. Jego najważniejszą częścią jest meczet, w Warszawie drugi po świątyni na Wilanowie.

Ośrodek Kultury Muzułmańskiej to nowa siedziba Ligi Muzułmańskiej w RP - jednej z dwóch największych, obok Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, zarejestrowanych w Polsce grup wyznawców islamu. Liga Muzułmańska w RP gromadzi najczęściej imigrantów z Bliskiego Wschodu i konwertytów - Polaków, którzy zdecydowali się na przyjęcie religii Mahometa w dorosłym życiu. Muzułmański Związek Religijny w RP jest natomiast przede wszystkim organizacją polskich Tatarów.

W Ośrodku Kultury Muzułmańskiej zlokalizowany jest drugi meczet w Warszawie. Pierwszy, prowadzony przez Muzułmański Związek Religijny w RP, został założony w 1993 r. przy ul. Wiertniczej na Wilanowie w zaadaptowanej willi mieszkalnej. Budynek OKM przy Rondzie Zesłańców Syberyjskich jest zdecydowanie większy, z wysokim na 18 metrów minaretem, licznymi salami do nauki i sklepem z żywnością orientalną.

Budowa meczetu rozpoczęła się w 2010 roku i początkowo miała zakończyć się przed ramadanem roku 2012. W międzyczasie napotykano jednak na liczne problemy, m. in. protesty mieszkańców na samym początku budowy. Inwestycji nie ułatwiły również kłopoty z kolejnymi wykonawcami, którzy bankrutowali (jak firma Azbud) i wycofywali się z projektu (jak Elektrobudowa SA).

Meczet pod ostrzałem na Reducie Ordona

Tajemniczym wydarzeniem było ostrzelanie budynku z broni pneumatycznej we wrześniu 2014 roku, gdy był on już praktycznie gotowy. O wydarzeniu informowała wówczas antyislamska organizacja Polska Liga Obrony, a informację potwierdziła Liga Muzułmańska w RP. Kontrowersje budziła również lokalizacja meczetu, od kiedy prace archeologiczne w 2011 roku potwierdziły, że na miejscu budowy znajdowała się tzw. Reduta Ordona, która została opisana przez Adama Mickiewicza w słynnym poemacie.

Do Ośrodka Kultury Muzułmańskiej może przyjść każdy. Zajęcia ruszą po zakończeniu ramadanu.

naszemiasto.pl

 

Oceń artykuł Nowy meczet w Warszawie juz działa

15

Głosów

Głosowanie
Negatywnie

4 Lat temu

6

Głosów

Głosowanie
Pozytywnie

4 Lat temu

1 możliwych do oddania głosów

jVoteSystem developed and designed by www.joomess.de.

Komentarze  

#2 ssx 2017-10-16 15:33
bracie byles w meczecie w Warszawie?

ssx
Cytować
#1 ahmed soszka 2017-09-11 16:20
bardzo dobrze
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież