W Szwajcarii będą kary za noszenie burki

Za złamanie zakazu grozi kara finansowa nawet do 10 tys. franków.

Lokalny parlament włoskojęzycznego kantonu Ticino zakazał noszenia burek, nikabu i kominiarek w miejscach publicznych. W referendum, jeszcze w 2013 roku, 75 procent mieszkańców opowiedziało się za zakazem noszenia tradycyjnego stroju, który zasłania twarz. Sama ustawa nie jest skierowana wyłącznie do muzułmanów. Zakaz obejmuje także zasłaniające twarz maski i kominiarki. Obowiązuje nie tylko mieszkańców kantonu, ale także turystów. Co istotne, bo tylko w ubiegłym roku południową Szwajcarię odwiedziło 40 tys. osób z Bliskiego Wschodu.

Kara finansowa, jaką przewidziano za złamanie zakazu, to od 100 do 10 tysięcy franków.

Szwajcarski kanton wzoruje się na doświadczeniach Francji, która zakaz noszenia chust (np. w szkołach) wprowadziła już 10 lat temu. Zakaz ten bywa lekceważony, kilkakrotnie też wywoływał rozruchy społeczne. W 2014 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że francuskie prawo zakazujące zakrywania twarzy w miejscach publicznych jest zgodne z prawem. Według ustawy osoba łamiąca wspomniany zakaz może otrzymać grzywnę do 150 euro.

Zakaz zasłaniania twarzy obowiązuje już także w Holandii i częściowo w Nowej Zelandii. Podobnego prawa, w związku ze zwiększającą się liczbą uchodźców, domaga się słoweńska opozycyjna Partia Demokratyczna Janeza Janša.

Gdzie kobiety muszą zasłaniać twarz?

Muzułmanie - zarówno kobiety i mężczyźni - są w większości zdania, że kobiety powinny zakrywać w miejscach publicznych tylko włosy. Dane dotyczące preferowanego ubioru kobiet zostały zebrane w 2014 r. przez Instytut Badań Społecznych Uniwersytetu w Michigan i opracowane przez Centrum Badań PEW. W celu ich stworzenia przeprowadzono badania w siedmiu muzułmańskich państwach: Tunezji, Iraku, Egipcie, Libanie, Pakistanie, Arabii Saudyjskiej i Turcji.

W każdym z tych krajów kilkusetosobowej grupie ludzi o różnym dochodzie, wykształceniu i religii, a także podzielonych po równo ze względu na płeć, pokazano sześć kart z wizerunkami kobiet. Na zdjęciach widniały muzułmanki ubrane w zakrywającą wszystko burkę (nr 1 na grafice), nikab z otworem na oczy (nr 2), czador (nr 3), a także mniej konserwatywne hidżaby (nr 4 i 5). Na ostatnim zdjęciu widniała kobieta bez żadnego okrycia głowy. Ankietowani odpowiadali, który strój według nich jest najbardziej odpowiedni dla kobiety w miejscu publicznym.


Twarz tak, włosy nie

Jak pokazują wyniki w większości krajów najczęściej wymienianą postacią była kobieta ubrana w hidżab zasłaniający uszy i włosy (nr 4). Tą odpowiedź wybrało 57 proc. mieszkańców Tunezji, 52 proc. Egipcjan, oraz mniej niż połowa Turków i Irakijczyków.

Wbrew powszechnej opinii w Koranie nie ma dosłownego nakazu zakrywania włosów.

Wśród najbardziej liberalnych społeczeństw Bliskiego Wschodu znaleźli się natomiast Libańczycy, Turcy i Tunezyjczycy. W wieloetnicznym Libanie i świeckiej Turcji ponad 30 proc. osób jest za tym, aby kobiety całkowicie odkrywały głowę (w Turcji w wielu urzędach publicznych kobiety nie mogą nosić okrycia głowy). Również w Tunezji ponad jedna trzecia ankietowanych uważa, że kobiety w miejscach publicznych powinny chodzić w lekkiej chuście lub bez okrycia głowy.

Do najbardziej konserwatywnych państw należy natomiast Arabia Saudyjska, gdzie w jako jedynym z badanych państw, ponad połowa ludzi (63 proc.) wybrała zdjęcie kobiety w pozostawiającym na widoku tylko oczy kobiety nikabie, a kolejne 11 proc. za ideał ubioru uważa zakrywającą wszystko burkę.

Co ciekawe, mimo najbardziej konserwatywnych wzorców ubioru, 47 proc. Saudyjczyków zgadza się ze stwierdzeniem, że kobieta powinna ubierać się tak jak sama tego chce. To zdanie podziela też 56 proc. Tunezyjczyków, połowa Turków i Libańczyków. Ale już tylko 14 proc. Egipcjan.


Religia czy tradycja?

Wbrew powszechnej opinii w Koranie nie ma dosłownego nakazu zakrywania włosów. W świętej księdze muzułmanów znajdują się jedynie zalecenia, żeby kobiet spuszczały skromnie swoje spojrzenia i strzegły swojej czystości.

newsweek.pl

 

Oceń artykuł: W Szwajcarii będą kary za noszenie burki

2

Głosów

Głosowanie
Pozytywnie

3 Lat temu

0

Głosów

Głosowanie
Negatywnie

3 Lat temu

1 możliwych do oddania głosów

jVoteSystem developed and designed by www.joomess.de.

Komentarze  

#1 iblis 2016-08-04 16:27
I bardzo dobrze! Twarz ma być widoczna.
Czy macie juz móje IP?
Czy mam liczyć na jakiś prezent od Was?
Wiem co piszę, Studiowałem kiedyś dialog miedzyreligijny z młodym muzulmaninem z Bośni. Jego aspiracją było zostać imamem. Był kulturalny, nowoczesny, nosił dźinsy i miał iphona. Do tego zawsze dobrze ubrany. Kiedyś po morderstwie chrześcijan przez ISIS w Egipcie umieściłem film na FB bez komentarza, bez tytułu. Kolega Bośniak szybko zareagował nakazując mi usunięcie filmu. Czego jednak nie zrobiłem. Po kilku dniach przemocy słownej stwierdził: i dobrze, wszystkich was to czeka! Był to ostatni wpis na moim koncie FB i ostatni argument za wyrzuceniem dialogu z islamem do kosza.
Pozdrawiam wszystkich innowierców, którzy mieszkają w swoich krajach!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież