Taką informację przekazał saudyjski minister spraw zagranicznych Adel al-Dżubair. Napięcie między Rijadem a Teheranem wywołała egzekucja Nimra al-Nimra, jednego z najważniejszych szyickich duchownych w Arabii Saudyjskiej. Wykonanie kary śmierci ostro potępił Iran, który jest rządzony przez szyitów.

Jeszcze kilka godzin wcześniej szefowie dyplomacji Arabii Saudyjskiej i Iranu deklarowali chęć pojednania. Politycy rozmawiali w Wiedniu z austriackim ministrem spraw zagranicznych Sebarstianem Kurzem, zapewniając, że oba kraje nie chcą eskalować sytuacji.

Teraz jednak - według deklaracji ministra al-Dżubaira - irańscy dyplomaci będą musieli opuścić Arabię Saudyjską w ciągu 48 godzin.
Szejk Nimr był jednym z najbardziej zagorzałych przeciwników rządzącej Arabią Saudyjską rodziny królewskiej. Został ścięty wraz z 46 innymi osobami skazanymi za terroryzm. Egzekucję potępiły m.in. Unia Europejska, Stany Zjednoczone i ONZ.

Arabia Saudyjska to jeden z krajów, gdzie wykonuje się najwięcej egzekucji na świecie. W ubiegłym roku wykonano co najmniej 157 wyroków śmierci.

wp.pl

 

{jvotesystem poll=|157|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież