Szef MSZ z wizytą w Izraelu i Palestynie

Rozmowa o bliskowschodnim procesie pokojowym i omówienie stosunków dwustronnych - to główne cele dzisiejszej wizyty szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w Izraelu i Palestynie.

W Izraelu polski minister spotka się z premierem Benjaminem Netanjahu, ministrem bez teki Cachim Hanegbim i dyrektorem generalnym w resorcie dyplomacji Dore Goldem. Palestyńska część wizyty to rozmowy z premierem Rami al-Hamdallahem i szefem tamtejszej dyplomacji Riadem Malkim.

Witold Waszczykowski przypomniał, że w działania na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyną włączyły się kraje zjednoczonej Europy pod przewodnictwem Francji. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Unia Europejska "odgrywa istotną rolę" w rozwiązaniu izraelsko-palestyńskiego napięcia.

Zagadnieniu relacji między tymi krajami była poświęcona niedawna konferencja ministerialna w Paryżu. Inicjatywa Francji dotyczy organizacji konferencji z udziałem Izraela i Palestyny w II połowie 2016 roku. Celem takiego spotkania ma być wznowienie bezpośrednich negocjacji pokojowych w oparciu o zasadę istnienia dwóch państw.

Witold Waszczykowski mówił, że spotkania z władzami Izraela i Palestyny pomagają w znalezieniu wspólnego stanowiska Unii Europejskiej. - Rozmawiamy o sprawach bilateralnych, rozmawiamy o sprawach regionalnych, ale potem dzielimy się. Każdy z nas, kto odwiedza ten region, dzieli się ze swoimi partnerami w Europie doświadczeniami, informacjami - zaznaczał szef MSZ.

Impas w relacjach między Izraelem a Palestyną trwa od ponad 2 lat.

interia.pl

 

Oceń artykuł: Szef MSZ z wizytą w Izraelu i Palestynie

0

Głosów

Głosowanie
Pozytywnie

3 Lat temu

0

Głosów

Głosowanie
Negatywnie

3 Lat temu

1 możliwych do oddania głosów

jVoteSystem developed and designed by www.joomess.de.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież