Islamski dżihadysta przeprosił za zniszczenie zabytków w Timbuktu w Mali. Ahmad al-Faqi al-Mahdi stanął przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Rozpoczęty dziś proces jest bezprecedensowy. Jest pierwszym w historii, w którym niszczenie dziedzictwa kulturowego zostało potraktowane jako zbrodnia wojenna.

Mahdi jest oskarżony o to, że w 2012 roku wydał rozkaz zniszczenia dziewięciu mauzoleów i zabytkowego meczetu w Timbuktu. Te starożytne zabytki zostały wpisane w latach 80-tych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"Przyznaję się do winy z głębokim żalem i ogromnym bólem"

- Wysoki sądzie, z żalem potwierdzam, że wszystko, co do tej pory usłyszałem, jest zgodne z prawdą i odzwierciedla wydarzenia - oświadczył Mahdi po usłyszeniu zarzutów. - Przyznaję się do winy z głębokim żalem i ogromnym bólem - dodał.

Następnie oświadczył, że prosi, by naród malijski wybaczył mu i uznał go za "syna, który zbłądził".

Mahdi - przywódca radykalnego malijskiego ugrupowania Ansar Dine, powiązanego z regionalną organizacją Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu - stanął przed sądem w związku z podejrzeniem, że wydał rozkaz zniszczenia starożytnych grobowców w Timbuktu. Oskarża się go o doprowadzenie do zniszczenia dziewięciu mauzoleów z XI-XII wieku oraz meczetu Sidi Yahia z XV wieku. Obiekty te zostały zdemolowane przez Ansar Dine ze względu na wyznawany przez to ugrupowanie ikonoklazm. Ogółem zniszczono 14 z 16 miejsc pochówku.

Mahdi jest pierwszym dżihadystą sądzonym przez MTK, a jego sprawa wpisuje się w prowadzone przez haski trybunał dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych popełnionych w Mali podczas zbrojnego konfliktu w latach 2012-2013.


Timbuktu na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO


Położone nad rzeką Niger Timbuktu zostało założone na przełomie XI i XII wieku przez lud Tuaregów. Przez stulecia stanowiło centrum wymiany handlowej między Afryką Subsaharyjską oraz berberyjską i islamską Afryką Północną. Było stolicą kilku średniowiecznych państw afrykańskich. Do upadku miasta przyczynił się w 1591 roku najazd Morysków, a w 1893 roku - wojsk francuskich.

W 1988 roku Timbuktu zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W zbiorach prywatnych i publicznych bibliotek Timbuktu znajdowało się 150 tys. manuskryptów, w tym część z XIII wieku, a na lokalnym uniwersytecie w czasach świetności miasta nauki pobierało 25 tys. studentów.

Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamiści wykorzystali wojskowy zamach stanu w Bamako do zawłaszczenia separatystycznej rebelii Tuaregów i zajęcia pustynnej północy kraju. Latem 2013 roku do Mali zostały skierowane siły ONZ mające pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju. W Mali wciąż dochodzi jednak do aktów terroru.

onet.pl

{jvotesystem poll=|204|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież