Rijad przedstawił zaskakujący gigantyczny projekt futurystycznej modernizacji Arabii Saudyjskiej. Można go nazwać projektem 21 wieku.

Jednym z wielkich projektów jest mega metropolia, mająca kosztować 500 mld dol., kolejnym most „jakiego świat nie widział” – zapowiada następca tronu dynastii Saudów książe Mohamed bin Salman. Projekt modernizacji znajduje się pakiecie reformy, która ma w Arabii Saudyjskiej przywrócić „umiarkowany islam”. Książe Mohamed zapowiedział: „Wracamy do umiarkowanego islamu, tolerancyjnego, otwartego na cały świat i na wszystkie religie. Szybko wykorzenimy ekstremizm”.

Wczoraj (24.10) Salman poinformował, że metropolia będzie nazywać się Neom, będzie skupiać najcenniejsze innowacje całego świata i stanowić będzie „nową jakość dla całego świata” jako ogromna strefa ekonomiczna. Będzie zlokalizowana na północnozachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego. Konferencja poświęcona tej inwestycji odbyła się 24.10 w Rijadzie, książe Mohamed zapowiedział, że Noem „rozszerzy się na Egipt i Jordan. Jego powierzchnia wyniesie 26.500 km.kw. Nie będzie to jednak zwarte miasto w tradycyjnym rozumieniu, lecz skupiska nowoczesnych miast, miasteczek i wsi stanowiących infrastrukturalnie jedną całośc, „wkomponowaną w naturę”.

Saudyjczycy zamierzają też wybudować gigantyczny nowy most łączący Arabię Saudyjską i Egip, czyli Azję i Europę. Dyrektorem generalnym projektu Naom został mianowany Klaus-Christian Kleinfeld, W Niemczech w latach 2005 – 2007 szef grupy Siemensa. Pierwsza faza projektu projektu zostanie zrealizowana do 2025 r.


Uniezależnić się od ropy

Książe Salman podkreślił, że Noem jest tylko jedną z wielu inwestycji koniecznych dla realizacji ogromnej reformy gospodarczo-społecznej, która zmodernizuje gruntownie Arabię Saudyjską.  Analitycy oceniają, że plan reformy księcia następcy tronu jest bardzo radykalny, ale też bardzo konkretny, zawiera „rzeczowy i precyzyjny opis środków przeprowadzenia reformy”.  Jednak nie jest jasne, czy tolerancja będzie oznaczać też koniec dyskryminacji dwóch mln szyitów mieszkających w Arabii Saudyjskiej.

Reforma Salmana obejmuje też program dywersyfikacji gospodarki Arabii Saudyjskiej zgodnie z planem przyjętym w 2015 r. przewidującym do 2030 r. zmniejszenie uzależnienia od ropy i jej eksportu, powstania nowych najnowocześniejszych sektorów i nowych miejsc pracy dla 5 mln.młodych Saudyjczyków. Przewiduje też powstanie sektora rozrywki dla tego młodego pokolenia, które obecnie korzysta z tego sektora w Dubaju i tam wydaje rocznie około 20 mld dolarów. „Teraz będą większą cześć tych pieniędzy wydawać w kraju”.

biznesalert.pl

Komentarze  

#1 sfax 2017-11-02 18:16
Cyt.:"Saudyjczycy zamierzają też wybudować gigantyczny nowy most łączący Arabię Saudyjską i Egip, czyli Azję i Europę"
Chyba chodzi o Azję i Afrykę
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież