W ciągu pięciu lat w Niemczech podwoiła się liczba salafitów, tj. zwolenników radykalnego odłamu islamu, osiągając 11 tys. - napisał dziennik "Tagesspiegel", powołując się na dane krajowych służb bezpieczeństwa. W 2013 roku niemiecki kontrwywiad - Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) - mówił o ok. 5,5 tys. sympatyków tego ultrakonserwatywnego nurtu w islamie.

Bazując na danych regionalnych służb bezpieczeństwa i opiniach ekspertów, "Tagesspiegel" wskazuje, że obecnie rozwój środowiska salafitów w Niemczech wprawdzie spowolnił, ale nie można mówić o stagnacji czy regresji. Jako możliwą przyczynę zmniejszonej siły przyciągania nowych wyznawców wskazuje się militarne porażki dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie w Syrii i Iraku.

Mniejsze kraje związkowe, takie jak Hamburg czy Berlin, są zjawiskiem salafizmu dotknięte mocniej niż większe landy - wskazuje dziennik. Według służb bezpieczeństwa w liczącym 1,8 mln mieszkańców Hamburgu liczba salafitów wzrosła do 798, z czego 434 uważanych jest za dżihadystów, tj. gotowych do stosowania przemocy; w czerwcu 2017 roku mówiono o 730 salafitach, w tym o 365 dżihadystach. Dla Berlina nie ma na razie uaktualnionych danych; w marcu 2017 roku doliczono się tam 850 salafitów.

Obecnie Federalny Urząd Kryminalny (BKA) klasyfikuje ok. 760 osób jako zdolne do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Ponad połowa z nich przebywa na terytorium Niemiec, 153 siedzi w więzieniu.

Salafici żyją według surowych zasad religijnych i odrzucają wartości zachodnich społeczeństw, a dialogiem z przedstawicielami innych wyznań interesują się z reguły tylko w kontekście działalności misyjnej; część mieszkających w Niemczech salafitów uważa przemoc i terroryzm za dopuszczalne metody realizowania celów salafizmu - wskazuje dpa.

Jak dodaje agencja, dane o zwiększonej liczbie salafitów w Niemczech świadczą o ograniczonej skuteczności rządowych programów zapobiegania radykalizacji, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Rzecznik MSW podkreślił, że w umowie koalicyjnej partii chadeckich CDU i CSU oraz socjaldemokratycznej SPD zapisano kontynuację i wzmocnienie istniejących programów prewencyjnych.

onet.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Nowi użytkownicy

  • Sехy girls fоr the night in your town UK: http://tks.website/oki
  • Adult 1 dating арр: https://go.managedhosting.de/adultdatinginyourcity678319
  • Adult online dating bу thе numbers: https://soo.gd/DukV
  • stickiereapava
  • Dаting sitе fоr seх with girls in Cаnada: https://cutt.us/qGDAl