Mufti Egiptu: Kupowanie polubień na Facebooku jest sprzeczne z islamem

Shawki Allam, Wielki Mufti Egiptu, skrytykował praktykę kupowania "polubień" (ang. likes) i tzw. followersów (osób śledzących dany profil) na Facebooku, uznając takie zachowanie za "zwodzenie", które jest niemoralne z religijnego punktu widzenia.

Zdaniem muftiego praktyka kupowania zaangażowania na Facebooku jest "oszustwem" i jest sprzeczna z zasadami islamu.

Na stronie internetowej Dar al-Ifta, instytucji religijnej, której zadaniem jest interpretowanie przepisów religijnych obowiązujących sunnitów w Egipcie, Allam ostrzegł, że niewłaściwym z punktu widzenia islamu zachowaniem w sieci jest umieszczanie "zwodzących" wpisów w medacih społecznościowych.

Promowanie treści na swoim profilu na Facebooku jest dopuszczalne - wyjaśnił mufti - jeśli wpisy oddają rzeczywistość. Nieakceptowalne jest natomiast - jak dodał - kupowanie "polubień" i komentarzy pozujących na "autentyczne zaangażowanie" na danym profilu, ponieważ jego celem jest nieuczciwe powiększanie zasięgu danego profilu.

"Jeśli polubienia są fałszywe, albo generowane cyfrowo i nie są odzwierciedleniem opinii prawdziwych osób, wówczas traktuje się je jako niedopuszczalne, ponieważ jest to forma oszustwa" - wyjaśnił Allam.

Allan wcześniej nałożył już fatwę na osoby handlujące kryptowalutami w sieci uznając, że taki handel niesie ze sobą ryzyko oszustwa.

rp.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież