W poniedziałkowy (25 czerwca) wieczór brytyjski nadawca publiczny wyemitował reportaż, w którym zarzucono polskiej ambasadzie sponsorowanie "skrajnie prawicowych prelegentów", którzy szerzą mowę nienawiści na Wyspach. Ambasada odpowiedziała we wtorek w specjalnym oświadczeniu.

Reportaż dotyczył targów książki, które miały miejsce w Slough w listopadzie 2017 r.

BBC podało, że ambasada RP finansowała to wydarzenie, po otrzymaniu pozytywnej opinii z MSZ.

Dyskusję moderował przedstawiający się jako dziennikarz youtuber Marcin Rola, który publicznie twierdził, że "w islamie pedofilia to chleb powszedni", "muzułmanie to dzikusy", którzy "wydziczają się na latających dywanach".


Rola stwierdził w BBC, że jego słowa zostały wyjęte z kontekstu. Dziennikarka odtworzyła mu te słowa na wideo i poprosiła o wyjaśnienie kontekstu:

W reportażu autorstwa Nawal Al-maghafi i Mai Rostowskiej wskazano, że targi w Slough organizowała "skrajnie prawicowa" Polska Niepodległa, która wcześniej zaprosiła na Wyspy "księdza znanego z antysemickiej i antymuzułmańskiej retoryki" - Jacka Międlara (brytyjskie służby nie wpuściły go do kraju).

Co na te zarzuty polska ambasada?

"W związku z wczorajszą emisją programu BBC 'Newsnight' o 'grupach skrajnie prawicowych' Ambasada RP w Londynie informuje, że nie popiera jakiejkolwiek skrajnej retoryki czy to antymuzułmańskiej czy to antyimigracyjnej" - czytamy w oświadczeniu.

"Dofinansowanie było udzielone w dobrej wierze dla przedsięwzięcia polonijnego, które miało wspierać czytelnictwo w języku polskim oraz promować polską historię wśród Polonii, organizowanego przez kręgi konserwatywne i prawicowe, a nie, jak sugeruje program BBC, ekstremistyczne. Ambasada nie jest jednak w stanie śledzić, kontrolować ani odpowiadać za wszystkie wypowiedzi gości zaproszonych przez organizatorów polonijnych" - podkreślono.

interia.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Nowi użytkownicy

  • Sехy girls fоr the night in your town UK: http://tks.website/oki
  • Adult 1 dating арр: https://go.managedhosting.de/adultdatinginyourcity678319
  • Adult online dating bу thе numbers: https://soo.gd/DukV
  • stickiereapava
  • Dаting sitе fоr seх with girls in Cаnada: https://cutt.us/qGDAl