52 palestyńczyków zabitych, ponad 2400 rannych w protestach w Strefie Gazy

Co najmniej 52 Palestyńczyków zostało zabitych i ponad 2400 rannych w protestach na granicy między Strefą Gazy a Izraelem. Jak poinformowały palestyńskie władze, jest to najgorszy dzień w historii konfliktu od czasu wojny w Gazie w 2014 roku. Wszystkie ofiary tych walk zginęły postrzelone przez izraelskie wojsko. Wczorajsze protesty (14 maja), skierowane były przeciwko otwarciu ambasady USA w Jerozolimie (o sprawie pisaliśmy tu). Równocześnie były one częścią protestów trwających na granicy Strefy Gazy od dwóch miesięcy.

Organizatorzy protestów pod hasłem “Wielki Marsz Powrotu” domagają się prawa powrotu do swoich ziem i domów dla ponad 750 tysięcy Palestyńczyków wygnanych w 1948 roku przez nowopowstałe państwo Izrael. Zakończenie protestów było zaplanowane na 15 maja, w rocznicę Nakby (arab. Katastrofy). Według różnych źródeł w obecnej fali protestów z rąk sił izraelskich zginęło co najmniej 41 Palestyńczyków, a ponad 7000 zostało rannych (nie wliczając ofiar z 14 maja).

W reakcji na wydarzenia Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka wezwał Izrael do natychmiastowego zaprzestania strzelania ostrą amunicją do protestujących.

palestyna24.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież