Nowa Zelandia: Ataki na dwa meczety. Ze świata płyną kondolencje

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker złożył w piątek kondolencje najbliższym ofiar i wszystkim Nowozelandczykom po atakach na meczety w Christchurch, w których zginęło 49 osób. Nazwał je "bezsensownym aktem okrucieństwa na niewinnych ludziach". Wyrazy współczucia posłali także m.in. prezydent Andrzej Duda, szef Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydent Rosji Władimir Putin.

"Składam najgłębsze kondolencje ukochanym ofiar oraz społeczności jako całej. Życzymy siły i odwagi rannym i ich rodzinom" - napisał Juncker.
Reklama

"Ten bezsensowny akt okrucieństwa na niewinnych ludziach w ich miejscu kultu nie mógłby być bardziej sprzeczny z wartościami oraz kulturą pokoju i jedności, które Unia Europejska dzieli z Nową Zelandią" - podkreślił.

Zapewnił, że UE "stoi i zawsze będzie stała z wami (Nowozelandczykami) przeciwko tym, którzy haniebnie chcą zniszczyć nasze społeczeństwa i nasz sposób życia".
"W imieniu własnym oraz Narodu Polskiego"

Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje Gubernator Generalnej Nowej Zelandii Patsy Reddy. "Z najgłębszym smutkiem i poruszeniem przyjąłem zatrważające doniesienia o bestialskich aktach przemocy, jakie dokonały się dzisiaj w Christchurch" - napisał Andrzej Duda.

"W imieniu własnym oraz Narodu Polskiego składam na pani ręce wyrazy szczerego współczucia dla wszystkich rodzin oraz bliskich ofiar i poszkodowanych w tej tragedii. Żywimy gorącą nadzieję, że ranni wrócą do zdrowia i pełni sił" - podkreślił prezydent.

Jak dodał, "Polacy łączą się w smutku i żałobie ze wszystkimi dotkniętymi tymi aktami ślepej nienawiści". "Zachowujemy Was w naszych sercach i modlitwach" - zaznaczył Andrzej Duda.
Tusk zapewnia o solidarności

"Okropne wiadomości z nocy z Nowej Zelandii. Brutalny atak w Christchurch nigdy nie zmniejszy tolerancji oraz przyzwoitości, z której słynie Nowa Zelandia" - napisał na Twitterze Tusk.

"Nasze myśli w Europie są z ofiarami i ich rodzinami. Premier Jacinda Ardern może liczyć na naszą solidarność" - dodał.

Do ataku na Twitterze odniósł się także prezydent Francji Emmanuel Macron.


"Wszystkie nasze myśli są z ofiarami ohydnych zbrodni, dokonanych w dwóch meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii oraz z ich bliskimi. Francja sprzeciwia się wszelkim formom ekstremizmu i działa ze swoimi partnerami przeciwko terroryzmowi na świecie" - napisał szef francuskiego państwa.

Putin: Ataki bulwersują okrucieństwem i cynizmem


Prezydent Rosji Władimir Putin także złożył kondolencje premier Nowej Zelandii Jacindzie Ardern z powodu ataków terrorystycznych w dwóch meczetach w Christchurch. Ataki na cywilów, którzy zebrali się na modlitwę, bulwersują okrucieństwem i cynizmem - napisał Putin.

"Liczę na to, że wszystkie osoby powiązane z tą zbrodnią poniosą zasłużoną karę" - podkreślił rosyjski prezydent.

Zapewnił, że Rosja podziela ból ludzi, którzy w atakach stracili swoich krewnych i bliskich.
Ataki na dwa meczety

W dwóch meczetach w Christchurch doszło do strzelaniny; tragiczne wydarzenia rozegrały się w czwartek po południu czasu lokalnego (po północy w piątek czasu polskiego). Według najnowszych oficjalnych informacji 49 osób zostało zabitych, a 48 osób - rannych.

Christchurch położone jest na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej; jest jednym z największych miast w Nowej Zelandii.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież