Antywojenna demonstracja przed ambasadą Turcji w Warszawie. "Stop rzezi Kurdów"

Kilkadziesiąt osób zebrało się w piątek popołudniu przed ambasadą Turcji w Warszawie. Protestują przeciwko agresji armii Erdogana na Rożawę.

Przed ambasadą jest kilkadziesiąt osób. Maja ze sobą transparenty, między innymi z napisem: To hell with Trump. Protestują przeciwko atakowi armii Tureckiej na Kurdów.

Przypomnijmy, Turcja rozpoczęła w środę operację militarną w północno-wschodniej Syrii, wymierzoną w kurdyjskie milicje o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za terrorystów; są one jednak wspierane przez Zachód i stanowią główny trzon syryjskich sił SDF, które odegrały decydującą rolę w pokonaniu IS w Syrii i kontrolują obecnie większość północnych terenów kraju.

- Erdogan nie kryję, że jego celem jest powtórzenie scenariusza z innej kurdyjskiej enklawy Afrin – gdzie armia turecka i jej islamistyczni najemnicy dopuściła się gwałtów, mordów i grabieży na olbrzymią skalę w wyniku czego 200 tysięcy osób uciekło ze swych domów. Tym razem zagrożonych jest kilka milionów ludzi. Nie możemy na to pozwolić! – przekonują organizatorzy.

Protest przeciwko operacji Ankary w północnej Syrii ruszył sprzed tureckiej ambasady w Warszawie. Demonstracja zmierza teraz do polskiego ministerstwa spraw zagranicznych, potem uda się pod amerykańską placówkę - informuje Tomas Orchowski, reporter TOK FM.

Tusk odpowiada Erdoganowi

Groźby prezydenta Turcji pod adresem Unii Europejskiej były nie na miejscu - stwierdził w piątek szef Rady Europejskiej.

Donald Tusk odniósł się do słów Recepa Erdogana, który mówił, że jeśli Wspólnota będzie nazywać ofensywę turecką w północnej Syrii "okupacją i inwazją" - to Ankara wyśle do Europy ponad 3,5 miliona uchodźców. Tusk skrytykował dziś Erdogana za tę wypowiedź.

Ofensywa turecka w północnej Syrii ruszyła po tym, jak prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zdecydował o wycofaniu stamtąd amerykańskich żołnierzy.

Tureckie działania wymierzone są w Kurdów. Porzucenie ich Donald Tusk nazwał złym pomysłem, który rodzi wiele pytań o charakterze strategicznym i moralnym.

tokfm.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież