Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat zwróciły naszą uwagę na kwestię obecności muzułmanów w Europie. W wielu krajach europejskich (np. we Francji, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii) planuje się utrudniać im dostęp do granic. Ale jak jest naprawdę? Jak duża jest populacja muzułmanów w Europie? I czy naprawdę tak szybko się rozrasta?

Żródła danych: Pew Research Center

1. Najwięcej muzułmanów w Unii Europejskiej mieszka w dwóch krajach: we Francji oraz w Niemczech. Wyznawcy islamu stanowią w nich odpowiednio 7,5 proc. (4,7 mln osób) oraz 4,8 proc. (5,8 mln) społeczeństwa. Biorąc pod uwagę cały kontynent, okazuje się, że najliczniejsza społeczność muzułmańska zamieszkuje Rosję, stanowiąc 10 proc. społeczeństwa.

2. Liczba muzułmanów żyjących w Europie rośnie bardzo stabilnie. Tempo wzrostu można tu określić jako 1 proc. na 10 lat. I tak w roku 1990 na naszym kontynencie mieszkało 4 proc. muzułmanów, a w 2010 r. 6 proc. Prognozuje się, że w 2030 r. muzułmanie będą stanowić 8 proc. wszystkich mieszkańców Europy.

3. Muzułmanie są młodsi niż pozostali Europejczycy. Siedem lat temu średni wiek mieszkającego w Europie muzułmanina wynosił 32 lata. Czyli osiem lat mniej niż europejska średnia (40 lat).

4. Muzułmanie są najgorzej postrzegani w Europie Środkowej oraz Południowej. Z ubiegłorocznego sondażu wynika, że aż 72 proc. Węgrów, 69 proc. Włochów, 66 proc. Polaków oraz 65 proc. Greków ocenia ich obecność w Europie jako niebezpieczną. Najbardziej przychylni muzułmańskiej społeczności są Niemcy, Francuzi oraz Brytyjczycy.

5. Prawie 3 mln muzułmanów żyjących we Francji, ale pochodzących z innych państw, przybyło nad Sekwanę z Algierii, Maroka i Tunezji, czyli byłych francuskich kolonii. Do Niemiec natomiast najczęściej przyjeżdżają muzułmanie z krajów takich jak Kosowo, Bośnia i Hercegowina, Irak, Maroko oraz Turcja.

6. Wbrew stereotypom większość mieszkających w Europie muzułmanek jest w pełni zintegrowana i przestrzega obowiązujących w niektórych krajach zakazów zasłaniania twarzy. W Belgii na 400 tys. osób tworzących społeczność muzułmańską jedynie 200 nosi chustę, burkę lub nikab, a we Francji, gdzie mieszka 4,7 mln muzułmanów, od 2015 r. prawo zakazujące zasłaniania twarzy złamano jedynie 1546 razy.

7. Europejczycy znacząco wyolbrzymiają liczbę żyjących w Europie muzułmanów. Francuzi, jak wynika z sondażu Ipsos Mori, wskazują, że muzułmanie stanowią aż 30 proc. ich społeczeństwa, podczas gdy tak naprawdę jest ich zaledwie 7,5 proc. Błędy w przeszacowaniu dotyczą kilkunastu państw w Europie, w tym też Brytyjczyków, którym wydaje się, że w ich kraju muzułmanie stanowią 15 proc. społeczeństwa (w rzeczywistości tylko 6 proc.).

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież