- Czekamy na otwartość władz - pisze arcybiskup warszawski, kard. Kazimierz Nycz, który wystosował do wiernych list na rozpoczynający się w kościele katolickim Wielki Post. List, jeszcze przed oficjalnym odczytaniem go w kościołach, publikuje na swoich stronach "Laboratorium Więzi".

Kardynał Nycz w swoim liście porusza przede wszystkim temat wyzwań i celów, jakie przed wiernymi stawia Wielki Post. Arcybiskup proponuje trzy drogi przeżycia Wielkiego Postu: post, modlitwę oraz jałmużnę. I to właśnie pisząc o jałmużnie, duchowny porusza temat uchodźców.

Kardynał Nycz proponuje wiernym wsparcie jałmużną rodzin syryjskich w ramach działającego programu Rodzina Rodzinie. - W zależności od możliwości finansowych darczyńca może objąć rodzinę wsparciem całościowym lub częściowym. Pomoc trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Pozwala rozpocząć nowe życie w kraju zniszczonym wojną domową - pisze Nycz i wskazuje, że więcej informacji na temat programu można znaleźć w parafiach lub internecie.

Zachęcam gorąco wszystkich – kapłanów, parafie, rodziny katolickie i wszystkich ludzi dobrej woli – do włączenia się w to dzieło: konkretne, dyskretne i skuteczne - apeluje. Ale to niejedyna forma pomocy, o jakiej mówi duchowny.

Apel o korytarze humanitarne

- Mamy nadzieję, że następnym krokiem będzie program pomocy przez korytarze humanitarne. Polega on na przyjęciu w Polsce kilkuset uchodźców - pisze Nycz. Podkreśla jednocześnie, że program jest bezpieczny, ponieważ jego adresatem są "ludzie potrzebujący pilnie leczenia, pomocy nadzwyczajnej, koniecznej do ich przeżycia".

Do uruchomienia programu, według słów arcybiskupa Nycza są już gotowi Caritas Polska, oddziały diecezjalne Caritas i diecezje. - Najważniejsze, że jest także gotowość podjęcia tematu korytarzy humanitarnych przez samorządy. Oczywiście, potrzebna jest otwartość władz państwowych i na nią czekamy - pisze. I zaznacza, że "chodzi tu o znaczący symbol tej naszej wrażliwości na ludzi potrzebujących radykalnej pomocy. Chodzi też o wizerunek Polski i Kościoła w Polsce."

- Nie zamykajmy też oczu na wiele tysięcy Ukraińców, którzy wśród nas żyją i pracują, uzupełniając sezonowe braki rąk do pracy i przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki. Oni również mają swoje rodziny - pisze Nycz.

List Kardynała Kazimierza Nycza zostanie odczytany w I niedzielę Wielkiego Postu, 5 marca b.r., podczas wszystkich Mszy Świętych. Pełny tekst listu opublikowany jest na stronach "Laboratorium Więzi".

onet.pl

 

{jvotesystem poll=|236|}

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Nowi użytkownicy

  • Раid Survеys: Еarn $30,000 Оr Моrе Реr Weеk: http://hej.gorkhalisite.com/b3c92
  • PORNOgov
  • Peterenlah
  • Вinarу oрtions + Bitсoin = $ 5000 per wеeк: http://mccpsy.faceb100.com/771853
  • Ноw tо earn оn investments in Сryptocurrеncу from $ 7279 pеr dау: http://qejwd.xtechspro.com/62f